[KINO.LAB] 16-20 stycznia: Ulrike Ottinger - Francuskie Rendez-Vous

Ulka Sniegowska snieg w csw.art.pl
Czw, 15 Sty 2009, 13:03:06 CET


ULRIKE OTTINGER - retrospektywa towarzysząca wystawie
16 stycznia, piątek, godz. 18.00: MADAME X - ABSOLUTNA WŁADCZYNI
16 stycznia, piatek, godz. 20.30: PORTRET PIJACZKI
17 stycznia, sobota, godz. 16.00: CHINY. SZTUKA - CODZIENNOŚĆ
17 stycznia, sobota, godz. 20.30: MONGOLSKA JOANNA D'ARC
18 stycznia, niedziela, godz. 18.00: EXIL SHANGHAI

Francuskie Rendez-Vous: WIECZORNI GOŚCIE, reż. Marcel Carné 
20 stycznia, wtorek, godz. 18.00

KINO.LAB 
CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
tel. (22) 628 12 71-73 w.160, e-mail: prokino w csw.art.pl, www.kinolab.art.pl

--------------------------------------------------------------------------------


ULRIKE OTTINGER - retrospektywa towarzysząca wystawie prac artystyki 
Ulrike Ottinger to jedna z najoryginalniejszych niemieckich niezależnych reżyserek światowej rangi. Wystawa jej prac w Centrum Sztuki Współczesnej składa się z około 100 eksponatów ściśle związanych z twórczością filmową artystki: fotografii, kolaży, kostiumów, elementów scenografii, scenariuszy filmowych, projekcji filmowych. Wszystkim eksponatom towarzyszą teksty wyjaśniające ich pochodzenie i odnoszące się do filmów, które pokazywane będą w retrospektywnym przeglądzie w KINO.LABie w trakcie trwania wystawy. 

16 stycznia, piątek, godz. 18.00: MADAME X - ABSOLUTNA WŁADCZYNI, Niemcy 1977, 141'
W tym ekstrawaganckim, wystylizowanym filmie pirackim Ottinger posłużyła się męską symboliką do wyrażenia feministycznego manifestu. O fabule sama autorka mówi: "Madame X", surowa i bezlitosna piękność, okrutna, niekoronowana władczyni chińskiego morza, kieruje apel do wszystkich kobiet gotowych zmieniać wygodną ale nieznośnie monotonną codzienność na świat pełen niebezpieczeństw, ale też przygód i miłości".
Ten film nie pokazuje śladów strachliwości. Przeciwnie, został pomyślany tak, by wystraszyć tych, którzy opierają się fascynacji zrytualizowanej i zupełnie zestetyzowanej władzy. 

16 stycznia, piatek, godz. 20.30: PORTRET PIJACZKI, Niemcy 1979, 107' 
Ona, kobieta o wielkiej urodzie, klasycznym dostojeństwie i rafaelowskich proporcjach, jak żadna inna kobieta stworzona do bycia Medeą, Madonną, Beatrycze, Ifigenią, Aspazją pewnego słonecznego zimowego dnia postanowiła wyjechać z La Rotunda. Kupiła bilet lotniczy - bez powrotu - do Berlin-Tegel.
Chciała odrzucić swoją przeszłość - a raczej porzucić ją jak dom do wyburzenia. Chciała skupić się na jednej sprawie, własnej sprawie. Jedynym jej pragnieniem było żyć wreszcie w zgodzie z własnym przeznaczeniem. 
Czytając prospekt reklamowy, jaki podczas lotu wręczyła jej uprzejma stewardesa, postanowiła ułożyć rodzaj planu pijackiego, czyli wykorzystać do własnych celów podaną trasę zwiedzania. Szczegółowy opis trasy bardzo się jej przydał. Berlin, miasto, którego zupełnie nie znała, wydał jej się w sam raz, by bez przeszkód żyć swoją pasją. Jej pasją było picie - życie piciem - pić, aby żyć - życie pijaczki.

17 stycznia, sobota, godz. 16.00: CHINY. SZTUKA - CODZIENNOŚĆ, Niemcy 1985, 270'
Ten film dokumentalny, nakręcony przez Ulrike Ottinger w lutym i marcu 1985 roku w prowincjach Yunan i Syczuan, próbuje przekazać nowe spojrzenie na pewną obcą kulturę i jej obecne przemiany. W filmie Ulrike Ottinger przede wszystkim wnikliwie obserwuje ludzi, rezygnując z jakichkolwiek komentarzy. Szczególnego znaczenia nabierają więc długie ujęcia, które śledzą dramaturgię rzeczywistych wydarzeń i oryginalny dźwięk. Dialogami opatrzono tylko nieliczne sceny. 

17 stycznia, sobota, godz. 20.30: MONGOLSKA JOANNA D'ARC, RFN/Francja 1989, 165'
Cztery bardzo różne kobiety poznają się w trakcie podróży koleją transsyberyjską, a później transmongolską: elegancka, światowa i oczytana etnolożka Lady Windermere; lękliwa i nieco zdziwaczała, ale żądna wiedzy pani profesor z Niemiec; amerykańska gwiazda Broadway'u i spragniona przygód młoda turystka z plecakiem, podróżująca na półce bagażowej wagonu trzeciej klasy. W połowie drogi bohaterki zostają porwane przez mongolską księżnę i jej żeńską kawalerię.
Podróżniczki spędzają pewien czas w jurtach na rozległych stepach Mongolii Wewnętrznej, biorą udział w różnych rytuałach i grach, by w końcu bez jednej ze swoich towarzyszek powrócić do Europy.

18 stycznia, niedziela, godz. 18.00: EXIL SHANGHAI
Film poświęcony jest problemowi wygnania, który ukazany zostaje na przykładzie historii życia sześciu osób - Niemców, Austriaków i rosyjskich Żydów. "Fascynujący i obfitujący w cierpki humor Exil Shanghai jest wyjątkową kulturową odyseją, która ożywia utracony żydowski świat Szanghaju, najwspanialszego miasta Dalekiego Wschodu".

Całość przeglądu potrwa do 25 stycznia. Szczegółowy program: http://www.kinolab.art.pl/info.php?id=215 

--------------------------------------------------------------------------------

WIECZORNI GOŚCIE, reż. Marcel Carné /  Les Visiteurs de soir, Francja 1942, 120'
20 stycznia, wtorek, godz. 18.00
Film został zrealizowany w 1942 roku, podczas okupacji niemieckiej. W chwili powstania odbierany był jako metaforyczna wizja oporu przeciw hitlerowskiej okupacji. W wymiarze uniwersalnym jest poematem o potędze ludzkich uczuć i nieprzemijających wartościach przesłania zwycięstwa dobra nad złem.
Film wiernie zachowuje założenia realizmu poetyckiego, którego przedstawicielem był Marcel Carné, a w stylistyce odwołuje się do realiów średniowiecznej ballady, opowiadając historię pary, która przybywa do zamku barona Huguesa podając się za wędrownych bardów.
"Wieczorni goście" zyskał uznanie krytyki również mistrzowską kreacją postaci diabła stworzoną przez Julesa Berry'ego. 
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090115/41453e24/attachment-0001.html 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 79315 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090115/41453e24/attachment-0003.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 48272 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090115/41453e24/attachment-0004.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 49988 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090115/41453e24/attachment-0005.jpe 


Więcej informacji o liście dyskusyjnej KINO.LAB