[KINO.LAB] 9-14 stycznia: Future Shorts - No Such Thing As Society - Ulrike Ottinger - Brzask - Ekran Otwarty

Ulka Sniegowska snieg w csw.art.pl
Czw, 8 Sty 2009, 14:51:27 CET


FUTURE SHORTS_EXTRA 01 - cały świat w krótkim ujęciu
9 stycznia, piątek, godz. 19.00

NO SUCH THING AS SOCIETY - ostatnie filmy przeglądu towarzyszącego wystawie
10 stycznia, sobota, godz. 18.00: CONTROL
10 stycznia, sobota, godz. 20.30: JOE STRUMMER. Niepisana przyszłość

ULRIKE OTTINGER - retrospektywa towarzysząca wystawie
11 stycznia, niedziela, godz. 18.00: PRATER
11 stycznia, niedziela, godz. 20.00: LAOKOON I SYNOWIE + ESTER 

Francuskie Rendez-Vous: BRZASK, reż. Marcel Carné 
13 stycznia, wtorek, godz. 18.00

EKRAN OTWARTY: Villa wanda + MotoSyberia
14 stycznia, środa, godz. 20.00 / wstęp wolny

KINO.LAB 
CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
tel. (22) 628 12 71-73 w.160, e-mail: prokino w csw.art.pl, www.kinolab.art.pl

--------------------------------------------------------------------------------

FUTURE SHORTS_EXTRA 01 - cały świat w krótkim ujęciu 
9 stycznia, piątek, godz. 19.00
Future Shorts zmienia formułę - w tym miesiącu w KINO.LABie pojawi się zestaw Extra 01, którego pierwsza edycja dostarczy nam mnóstwo wrażeń. Na początek będzie trochę zimowo i zimnawo - zobaczymy nastrojowy, nieco mroczny film amerykańskiej reżyserki Cindy Stillwell "High Plains Winter" o mieszkańcach Montany, dla których zima to poważne wyzwanie. Natomiast dla Finów z "The Ice Tribe" - dokumentu Heidi Vilkman, zima to sama przyjemność, dobra zabawa i lodowe szaleństwo przede wszystkim.
A na rozgrzewkę - trochę emocji - trzymający w napięciu dziesięciominutowy czarno-biały thriller "The Bloody Olive", w którym zwroty akcji są naprawdę częste. Belgijski reżyser Vincent Ball zadbał, abyśmy się nie nudzili. Specjalnym, "extra", dodatkiem będzie wybór animacji, zrealizowanych przez artystów związanych z ASP w Poznaniu. Na zakończenie dla tych, którzy od zimy wolą jednak cieplejsze pory roku - rumuński film "Waves" Adriana Sitaru. Słońce, morze, plaża.

Brytyjskie filmy towarzyszące wystawie "NO SUCH THING AS SOCIETY": Control + Joe Strummer. Niepisana przyszłość 
ostatnie seanse: 10 stycznia + wystawa do 11 stycznia (Galeria 1 CSW) 
Wystawa "No Such Thing As Society" (Nie ma czegoś takiego jak społeczeństwo) zaprojektowana została jako dokument poświęcony fotografii brytyjskiej z okresu od późnych lat 60. do późnych lat 80.
Daje świadectwo tym czasom poprzez zestawienie 137 prac autorstwa trzydziestu trzech wybitnych fotografów dokumentalistów. Tytuł wystawy zainspirowany jest słynnym stwierdzeniem Margaret Thatcher: "...społeczeństwo? Nie ma czegoś takiego. Są tylko indywidualni mężczyźni i kobiety, są też rodziny".
Przegląd rozpoczyna się u schyłku lat 60., kiedy Pop art ugruntował miejsce fotografii we współczesnej kulturze. Wystawa ułożona jest chronologicznie według sześciu tematów odzwierciedlających kontrastujące ze sobą aspekty społeczeństwa brytyjskiego tamtego okresu (karnawał społeczny; portret i miejsce; etniczność, społeczność i ulica; obrazowanie kryzysu obywatelskiego; ziemie jałowe; społeczeństwo w kolorze).

W KINO.LABie 10 stycznia odbędą się ostatnie pokazy filmów nawiązujących tematycznie do wydarzeń społeczno-kulturalnych w Wielkiej Brytanii w okresie, który obejmuje swoim zasięgiem wystawa: 
* 10.01., sobota, godz. 18.00: Control, reż. Anton Corbijn, Wielka Brytania, 2007, 121'
* 10.01., sobota, godz. 20.30: Joe Strummer: Niepisana przyszłość/ Joe Strummer: The Future is Unwritten, reż. Julien Temple, Wielka Brytania 2007, 123' 

ULRIKE OTTINGER - retrospektywa towarzysząca wystawie prac artystyki 
11 stycznia, niedziela, godz. 18.00: PRATER
11 stycznia, niedziela, godz. 20.00: LAOKOON I SYNOWIE + ESTER 
Ulrike Ottinger to jedna z najoryginalniejszych niemieckich niezależnych reżyserek światowej rangi. Wystawa jej prac w Centrum Sztuki Współczesnej składa się z około 100 eksponatów ściśle związanych z twórczością filmową artystki: fotografii, kolaży, kostiumów, elementów scenografii, scenariuszy filmowych, projekcji filmowych. Wszystkim eksponatom towarzyszą teksty wyjaśniające ich pochodzenie i odnoszące się do filmów, które pokazywane będą w retrospektywnym przeglądzie w KINO.LABie w trakcie trwania wystawy. 
PRATER (Austria/Niemcy 2007; 104'): Ludzie, potwory, wrażenia. Czarujące obrazy w "Praterze" Ulrike Ottinger przekształcają tę legendarną wiedeńską atrakcję w przeżycie filmowe. Urzekające połączenie zamierzonego i przypadku, rozrywkowej przejażdżki w czasie przestrzeni. Złożony film, który prowokuje do myślenia i śmiechu. Wiedeński Prater to wesołe miasteczko i maszyna pożądania. Żaden mechaniczny wynalazek, żadna nowatorska idea czy zmysłowa nowinka nie mogą tu nie trafić. Różnorodność opowiadań w filmie "Prater" Ulrike Ottinger przekształca to miejsce doznań w nowoczesne kino atrakcji. 
LAOKOON I SYNOWIE. Dzieje przemian Esmeraldy del Rio (Laokoon & Söhne, Niemcy 1972, 73'): Pierwszy film Ulrike Ottinger. Powstał dzięki ścisłej współpracy z Tabeą Blumenschein. Fantasmagoryczna opowieść o przechodzącej nieustanne przemiany Esmeraldzie del Rio, żyjącej w kraju o nazwie Laura Molloy, który zamieszkują same kobiety. Bohaterka kolejno występuje w roli poszukującej własnej przeszłości wdowy Olimpii Vincitor, triumfującej łyżwiarki Lindy MacNamara, w końcu w męskiej roli żigolaka Jimmy Junoda.
ESTER (Niemcy 2002, 32'): Narratorem w filmie jest György Konrád, a aktorami są żydowscy emigranci ze środkowej i południowo-wschodniej Europy. Jest to historia "tych dni, kiedy Żydzi mieli zagwarantowany azyl i o miesiącu, kiedy ból stał się radością, a smutek zmienił się w święto".
Całość przeglądu potrwa do 25 stycznia. Szczegółowy program: http://www.kinolab.art.pl/info.php?id=215 

BRZASK, reż. Marcel Carné /  Le Jour se leve, Francja 1939, 93'
13 stycznia, wtorek, godz. 18.00
Robotnik François (Jean Gabin) rywalizuje z aktorem Valentinem (Jules Berry) o serce pięknej kwiaciarki Françoise (Jacqueline Laurent). Konflikt komplikuje się dodatkowo wskutek tego, że kochanka Valentina, Clara (Arletty), kocha się w François. Dochodzi do rozlewu krwi: François zabija Valentina i barykaduje się w swym pokoju. W nocy odtwarza sobie wydarzenia, które doprowadziły do tej sytuacji. O brzasku François uświadamia sobie beznadziejność swego położenia i popełnia samobójstwo.  
Film Marcela Carné uchodzi za arcydzieło poetyckiego realizmu. Wykorzystuje konsekwentnie techniczne możliwości przenikań i montażu w dramatycznym przebiegu akcji w oblężonym pokoju. 

EKRAN OTWARTY: Villa wanda, 43' + MotoSyberia, reż. Maciej Swinarski, 64'
14 stycznia, środa, godz. 20.00 / wstęp wolny
Kolejna edycja nieustającego forum filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego, eksperymentalnego. Projekcje Ekranu Otwartego są efektem obserwacji sytuacji na polskiej scenie filmu nieprofesjonalnego: wielu twórców pozostaje znanych jedynie niewielkiemu gronu znajomych, ponieważ nie istnieje forum na którym mogliby prezentować swoje dokonania dopóki nie zostaną odkryci np. przez jury festiwalowe. 
Ekran Otwarty daje możliwość prezentacji filmu na dużym ekranie i stanowi świetną okazję konfrontacji swojej pracy z widzami, nawiązania nowych kontaktów, wymiany poglądów i dyskusji. Z kolei dla profesjonalistów Ekran jest okazją do odkrycia nieznanych jeszcze zdolnych i ciekawych twórców. 

--------------------------------------------------------------------------------

ZAPRASZAMY!

KINO.LAB 
CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
tel. (22) 628 12 71-73 w.160, e-mail: prokino w csw.art.pl
www.kinolab.art.pl
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090108/0fdfd227/attachment-0001.html 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 77872 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090108/0fdfd227/attachment-0004.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 35547 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090108/0fdfd227/attachment-0005.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 105602 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090108/0fdfd227/attachment-0006.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 32517 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090108/0fdfd227/attachment-0007.jpe 


Więcej informacji o liście dyskusyjnej KINO.LAB