[Rejestr] W Sejmie o ustawie o dostępie do informacji publicznej

Jozef Halbersztadt jothal w o2.pl
Czw, 28 Lip 2011, 23:22:21 CEST


Pierwsze czytanie projektu nowelizującego ustawę odbyło się 26 lipca na posiedzenie Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Komisji zostały przedłożone trzy obszerne ekspertyzy niekwestionujące różne obszary projektu ustawy:
Opinia dra Grzegorza Sibigi sporządzona na zlecenie Sejmu RP
http://www.informacjapubliczna.org.pl/wwwdane/files/nowelizacja/opinia_dra_sibigi_y55j.pdf
Opinia dra Wojciecha Wiewiórowskiego, Generalnego Inspektora Danych Osobowych
http://www.informacjapubliczna.org.pl/wwwdane/files/nowelizacja/giodo_2011_07_25_sejm_ddip_o7uf.doc
Opinia dra Michała Bernaczyka, zamówiona przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich 
http://www.informacjapubliczna.org.pl/wwwdane/files/nowelizacja/m_bernaczyk_opinia_udip_26_07_2011_(1)_2rsy.doc


Nagrania z posiedzenia komisji
http://www.youtube.com/watch?v=-j4YV7gBKIs


http://www.youtube.com/watch?v=rFdK1Otw0eI


http://www.youtube.com/watch?v=3OMsTC3MaQ4


http://www.youtube.com/watch?v=ojDgfeT3I0k

Kluby PiS i SLD zgłosiły wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Wniosek był głosowany wielokrotnie, bo pojawiły się trudności z liczeniem. Ostatecznie wniosek upadł przy wyniku – 16 głosów za, 16 głosów przeciw, 1 wstrzymujący. Głosowany był także wniosek obydwu klubów o wysłuchanie publiczne. Wynik głosowania to 16 za, 18 przeciw.

W dyskusji kwestionowano przede wszystkim to, że rząd tak skomplikowana ustawę chce przeprowadzić w błyskawicznym trybie. Podnoszono kwestię art. 5a  mówiącego o tym, że można automatycznie utajnić wiedzę o wszystkim co powstaje w negocjacjach międzynarodowych i przekształceniach własnościowych do momentu zakończenia procesu decyzyjnego podpisania umów.

Pojawił się również watek listy rejestr, gdyż minister Kołodziejczyk mówił, że projekt nowelizacji konsultowany był ze stroną społeczną, a jej uwagi uwzględnione prawie w całości. Odniósł się do naszych spotkań w szerszym sensie gdyż powiedział, że było ich 14, a uczestniczyło w nich 19 organizacji, w tym 3 spotkania odbyły się z Premierem.

Wątek ten został inaczej zinterpretowany przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, które nie było zaproszone na posiedzenie komisji, lecz którego informacjom zawdzięczamy naszą wiedzę o nim.
http://www.informacjapubliczna.org.pl/11,509,nowelizacja_ustawy_o_dostepie_do_informacji_publicznej_po_pierwszym_czytaniu.html
"Domyślamy się, że chodzi o spotkania grupy związanej z listą mailingową „dialog” z Ministrem Michałem Bonim. 20 czerwca 2011 roku pytaliśmy o to, kto i kiedy podjął decyzję o konsultacjach nowelizacji ustawy z tą grupą. W odpowiedzi uzyskaliśmy informacje, że Konsultacje projektu odbyły się zgodnie z regulaminem pracy Rady Ministrów w przewidzianym prawem trybie i czasie. Nigdy nie została podjęta decyzja o przeniesieniu konsultacji na zamkniętą listę mailingową. W tej sytuacji trudno uznać słowa Ministra Kołodziejczyka na temat szerokich i długotrwałych konsultacji za wiarygodne."

27 lipca zebrała się podkomisja, która w pierwszej części omówiła poza art. 5a wszystkie pozostałe punkty nowelizacji. Do projektu rządowego nie wprowadzono prawie żadnych zmian. 

28 lipca podkomisja zajęła się art. 5a mówiącym o wykluczeniach z ustawy informacji o   negocjacjach międzynarodowych i przekształceniach własnościowych do momentu zakończenia procesu decyzyjnego podpisania umów. Podkomisja odrzuciła ten przepis.

Posiedzenie komisji mające zatwierdzić decyzje podkomisji przewidywane jest w trakcie następnego posiedzenia Sejmu. Głosowanie w komisji odbędzie się prawdopodobnie 17 sierpnia, natomiast drugie czytanie na posiedzeniu plenarnym 18 sierpnia.

Józef Halbersztadt




Więcej informacji o liście Rejestr