[Rejestr] Europejska Agenda Cyfrowa

Jozef Halbersztadt jothal w o2.pl
Pią, 4 Cze 2010, 06:00:43 EDT


http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/256/8488/Europejska_agenda_cyfrowa_przyjeta.html

Zarząd ISOC-PL otrzymał od dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego MSWiA W.Marcińskiego, obok kilkudziesięciu innych organizacji, prośbę przedstawienie opinii do dokumentu, które będą stanowić wkład partnerów społecznych do stanowiska Rządu RP.

Ograniczenia: termin 9 czerwca, ogólny komentarz jedna strona, komentarz do poszczególnych działań po jednym akapicie (max.800 znaków).

Wstępna ocena COM(2010) 245 

Dokument jest lepszy niż liczne dotychczasowe propozycje Komisji w sferze społeczeństwa informacyjnego. Choć nie do końca, bo rzeczy dla nas ważne, albo są schowane w dziwnych miejscach (np. zainicjowanie debaty o wolności wypowiedzi i przejrzystości w internecie w rozdziale szybki dostęp do internetu), lub wcale ich nie ma (np. kwestia przeglądu problematyki retencji do czego zobowiązała się komisarz Cecilia Malmstroem w czasie przesłuchań w Parlamencie Europejskim).

Obiecującą stronę Digital Agenda stanowi to, że nie jest ona dokumentem agresywnie forsujących dogmatycznie rozumianą własność intelektualną jako lek na każde zło, osobliwie braki w twórczości i innowacjach.

W odniesieniu do kreatywnych treści Digital Agenda agenda anonsuje propozycje nowych reguł zbiorowego zarządzania prawami autorskimi mającymi na celu osłabienie kontroli przemysłu rozrywkowego nad obiegiem dzieł kultury.

W nawiązaniu do pornografii i pedofilii pojawia się groźba narzucania działań blokujących dostęp do szkodliwych treści. Ale reszta dokumentu przejawia pragmatyczne podejście do ograniczania przestępczości w sieci przez postulat bliskiej współpracy organów rządowych w ściganiu zorganizowanej przestępczości w sieci.

W kwestii neutralności sieci w dokumencie nie ma niczego konkretnego poza zapowiedzią bliskich konsultacji i dopiero po których ma nastąpić przedstawienie propozycji.

Fatalna jest część poświęcona interoperacyjność i standardom. W ostatniej fazie opracowywania dokumentu dokonano znamiennych ustępstw w stosunku do zwolenników prywatyzacji standardów. Otwartość wyparowała.

Pozdrawiam,
Józef Halbersztadt
ISOC-PL


Więcej informacji o liście Rejestr