[KINO.LAB] 15-22 lipca: KINO.LATO - Chinka - Bracia Coen - Agnes Varda

KINO.LAB snieg w csw.art.pl
Śro, 14 Lip 2010, 08:31:31 EDT


Sportowe KINO.LATO
Weekend trzeci: Faul
15 lipca, czwartek, koncert, 21.00: BRENDAN PERRY (Ex Dead Can Dance)
16 lipca, piątek, 22.00: Matador, reż. Pedro Almodovar
17 lipca, sobota, 22.00: Amores Perros, reż. Alejandro González Inárritu

Weekend czwarty: Wejście Smoka
22 lipca, czwartek, koncert, 20.00: LITTLE DRAGON

CHINKA, reż. Xiaolu Guo
16-21 lipca, piątek-środa

FILMY BRACI COEN
17-21 lipca: Człowiek, którego nie było
od 24 lipca: Tajne przez pufne
Filmy Braci Coen gramy do 5 sierpnia włącznie

FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS: Agnes Varda
20 lipca, wtorek, 18.30: Cleo od 5 do 7

--------------------------------------------------------------------------------


KINO.LAB 
CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
tel. (22) 628 12 71-73 w.160, e-mail: prokino w csw.art.pl

Szczegółowy program projekcji, ceny biletów: www.kinolab.art.pl 

--------------------------------------------------------------------------------

SPORTOWE KINO.LATO - wszystkie weekendy lipca i sierpnia na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego
Sportowe KINO.LATO to ósma edycja odbywającego się corocznie na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego letniego festiwalu KINO.LATO. Program składa się z pokazów filmowych i koncertów, a kolejne odcinki festiwalu mają miejsce w każdy weekend lipca i sierpnia.
W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest motyw sportu i współzawodnictwa, stąd też nazwa - Sportowe KINO.LATO.

15 lipca, sobota, godz. 21.00 - koncert: BRENDAN PERRY (Ex Dead Can Dance) 
Pochodzący z Londynu kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista, współzałożyciel legendarnej formacji Dead Can Dance, jest jedną z najbardziej intrygujących postaci muzyki alternatywnej od trzech minionych dekad.
Po jedenastu latach Brendan Perry powraca z nowym wydawnictwem "Ark", na którym pojawią się m.in. utwory "Babylon" i "Crescent", skomponowane w związku z krótką reaktywacją Dead Can Dance w 2005 roku (i promowane podczas Dead Can Dance Reunion Tour). 
Koncert na dziedzińcu CSW Zamek Ujazdowski, promujący nową płytę artysty ARK w ramach festiwalu Sportowe KINO.LATO, będzie pierwszym z cyklu koncertów w Polsce w przestrzeniach zamkowych - dwa kolejne odbędą się w Poznaniu (16 lipca) i Ostródzie (18 lipca).

16 lipca, piątek, godz. 22.00: Matador, reż. Pedro Almodovar, Hiszpania 1986, 110'
Film, w którym Pedro Almodovar rozlicza się z tak żywą w Hiszpanii kulturą macho. Były torreador Diego, który z powodu kontuzji nie może już walczyć, zabija wszystkie swoje kochanki. Morderczą pasję dzieli z prawniczką Marią, w której znajduje idealne uzupełnienie swojego życia. Film obsesyjnie krąży wokół tematyki śmierci, zabijania, corridy i seksu, a absurdalna rzeczywistość nieustannie miesza się z fikcją. Czyli wszystko jak u Almodovara być powinno

17 lipca, sobota, godz. 22.00: Amores Perros, reż. Alejandro González Inárritu, Meksyk 2000, 153'
Dobrze już znany z innych filmów Inárritu styl i sposób opowiadania historii poprzez przeplatanie losów niezwiązanych ze sobą bohaterów, połączonych wreszcie - niczym u Kieślowskiego - zwykłym przypadkiem. Jednym z nich jest mieszkający w slumsach Mexico City nastolatek Octavio. Marząc o lepszym życiu, wystawia do walki swojego rottweilera.


Weekend czwarty: Wejście Smoka
22 lipca, czwartek, koncert, godz. 20.00: LITTLE DRAGON
Pop niejedno ma imię. Od kilku lat ma jedno więcej i nawet jeśli zespół pochodzi ze Szwecji i składa się z czterech osób - zdecydowanie nie jest to kolejna grupa, która wykonuje przeboje w stylu szwedzkiej supergwiazdy, której nazwa zaczyna się na A. 
Wspaniała czwórka pochodzi z Gotenburga, nazywa się Little Dragon, a kiedy serwuje pop - tworzy się wybuchowa i unikalna mieszanka electro-popu, nu-jazzu, funku, doprawiona szczyptą soulu i R'n'B, a przede wszystkim - niezwykłym wokalem Yukimi Nagano, znanej m.in. z nagrań z grupami Koop i Sleep Walker.
Na koncertach, podczas których Little Dragon wykonuje specjalnie zaaranżowane wersje swoich studyjnych utworów - pop staje się mocnym uderzeniem i prawdziwym wejściem Smoka.

Program czwrtego weekndu:
23 lipca, piątek, godz. 22.00: Wejście smoka, reż. Robert Clouse
24 lipca, sobota, od 19.00: piknik sportowy / wstęp wolny
24 lipca, sobota, godz. 22.00: Piękny bokser, reż. Ekachai Uekrongtham

SPORTOWE KINO.LATO
Kolejne weekendy festiwalu zostaną poświęcone wybranym dyscyplinom sportowym - tym najbardziej znanym w Polsce, takim jak piłka nożna (w programie m.in. "Football Factory", reż. Nick Love, Wielka Brytania 2004; "Podkręć jak Beckham", reż. Gurinder Chadha, Niemcy/USA/Wlk. Bryt. 2002), boks (m.in. "Wściekły byk", reż. Martin Scorsese, USA 1980; "Piękny bokser", reż. Ekachai Uekrongtham, Tajlandia 2003) czy zapasy (m.in. "Zapaśnik", reż. Darren Aronofsky, USA 2008), ale także mniej popularnym w Polsce czy nawet mało kojarzącym się ze sportem jako wysiłkiem fizycznym - jak rugby (m.in. "Murderball - gra o życie", reż. Dana Adam Shapiro/Henry Alex, USA 2005), walki psów ("Amores Perros", reż. Alejandro Gonzalez Inarrtu) czy corrida ("Matador", reż. Pedro Almodovar, Hiszpania 1986). Nie zabraknie także sztuk walki - w tej kategorii pojawi się jeden z owianych legendami filmów - "Wejście smoka" (reż. Robert Clouse, Hongkong/USA 1973), które rozpoczęło międzynarodową karierę Bruce'a Lee. Kolejnymi niezwykłymi filmami w programie tegorocznego KINO.LATA będą m.in. świetnie dopracowana wizualnie francuska animacja o fascynacji rowerami "Trio z Belleville" (reż. Sylvain Chomet, Francja 2003) czy bollywoodzka produkcja "Naprzód Indie!" (reż. Shimit Amin, Indie 2007), w którym Shah Rukh Khan gra trenera kobiecej drużyny hokeja na trawie.
W programie nie zabraknie oczywiście pozycji polskich, wśród których pojawią się m.in. "Jutro Meksyk" (1965) Aleksandra Ścibor-Rylskiego, opowiadającego historię trenera skoczków do wody Pawła Jańczaka (granego przez Zbigniewa Cybulskiego) oraz "Mąż swojej żony" (1960) Stanisława Barei o małżeństwie, w którym to ona jest znaną lekkoatletką, odnoszącą coraz to efektowniejsze sukcesy na krajowych i zagranicznych stadionach, a on - jedynie mało znanym kompozytorem. 
Uzupełnieniem programu filmowego będą koncerty: 15 lipca wystąpi legenda Dead Can Dance - Brendan Perry, a koncert będzie promować jego najnowszą płytę "Ark". W sierpniu natomiast wystąpi jeden z najlepiej zapowiadających się europejskich zespołów łączących elektronikę, ambitny pop, funk, nu-jazz - Little Dragon (22 lipca), a polskim akcentem muzycznym będzie koncert Something Like Elvis - 28 sierpnia, koncert na zakończenie festiwalu.

Na dziedzińcu CSW nie zabraknie także tematycznej "sportowej" scenografii, zaprojektowanej przez agencję White Rabbit.
Sponsorem Strategicznym Sportowego KINO.LATA jest ASTER.

--------------------------------------------------------------------------------

CHINKA, reż. Xiaolu Guo
16-21 lipca, piątek-środa, szczegółowy program projekcji: http://www.kinolab.art.pl 

Film to rock'n'rollowa odyseja śledząca losy wkraczającej w dorosłość Mei, która pomimo tego, że nigdy dotychczas nie opuszczała rodzinnej wioski, jest zdeterminowana nie powtarzać nudnej egzystencji swoich rodziców. W poszukiwaniu nowych doznań dociera do nowochińskiej metropolii Chong-qing. Nie udaje jej się zrealizować wizji lepszego życia w wielkim mieście: Mei zostaje zwolniona z pracy w fabryce i wdaje się w romans z gangsterem, w rezultacie czego dziewczyna musi w pośpiechu opuścić miasto. Kolejnym etapem jej podróży staje się Londyn, gdzie na nowo próbuje ułożyć sobie życie.
Film nagrodzony Złotym Lampartem na MFF w Locarno w 2009 roku.

--------------------------------------------------------------------------------

FILMY BRACI COEN
Joel i Ethan Coen, znani po prostu jako Bracia Coen, zasłynęli jako twórcy, których filmy to wysmakowane wizualnie, różnorodne stylistycznie obrazy, gdzie zderza się realizm, groteska i absurd, a bracia odświeżają i przetwarzają zgrane schematy, swobodnie mieszając gatunki.
Debiutowali w 1984 filmem "Śmiertelnie proste" i od tego czasu wszystkie ich kolejne projekty są wspólnym dziełem od początku do końca, nawet pomimo tego, że istnieje między nimi oficjalny podział ról - Joel jest reżyserem, Ethan producentem, a obydwaj piszą scenariusze i montują filmy. Krążą plotki, że kiedyś ciągnęli zapałki i gdyby nie przypadek, to podział zadań mógłby wyglądać dokładnie na odwrót.

W drugiej połowie lipca i na początku sierpnia pokażemy trzy filmy tego niezwykłego duetu filmowego:
17-21 lipca: Człowiek, którego nie było/ The Man Who Wasn't There, USA 2001, 116'
24-31 lipca: Tajne przez pufne/ Burn After Reading, Francja/ USA 2008, 96'
30 lipca - 5 sierpnia: Poważny człowiek/ A Serious Man, USA/ Francja/ Wielka Brytania 2009, 105'

Szczegółowy program: http://www.kinolab.art.pl  
--------------------------------------------------------------------------------

FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS: Agnes Varda 
Lipcowe Francuskie Rendez-Vous poświęcone zostało postaci Agnes Vardy - ikony francuskiej Nowej Fali i francuskiego ruchu feministycznego, której wczesne filmy - takie jak "Cleo od 5 do 7" - stanowią filar nowofalowej estetyki.W ostatnich latach Agnes Varda tworzy niemal wyłącznie dokumenty i zadziwiające instalacje, balansujące na granicy kina dokumentalnego właśnie i stricte plastycznego konceptu. Pokazywane podczas festiwalu w Wenecji w 2008 roku "Plaże Agnes" wyrastają z jej fascynacji zapisywana rzeczywistości. Artystka nieustannie dzieli swoje zainteresowania twórcze pomiędzy film i fotografię.

20 lipca, wtorek, godz. 18.30: Cleo od 5 do 7/ Cleo de 5 a 7, Francja/Włochy 1962, 90'
Cleo, młoda piosenkarka u szczytu życiowego powodzenia, nagle dowiaduje się że może być chora na raka. Wyniki badań mają być znane w ciągu dwóch godzin. Film ukazuje dwie godziny, w trakcie których Cleo dokonuje przewartościowania swojego dotychczasowego życia. 
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  <http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20100714/e2adcad7/attachment-0001.html>
-------------- następna część ---------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 16802 bytes
Desc: nie znany
URL: <http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20100714/e2adcad7/attachment-0006.jpe>
-------------- następna część ---------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 18527 bytes
Desc: nie znany
URL: <http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20100714/e2adcad7/attachment-0007.jpe>
-------------- następna część ---------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 21196 bytes
Desc: nie znany
URL: <http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20100714/e2adcad7/attachment-0008.jpe>
-------------- następna część ---------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 117535 bytes
Desc: nie znany
URL: <http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20100714/e2adcad7/attachment-0009.jpe>
-------------- następna część ---------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 40545 bytes
Desc: nie znany
URL: <http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20100714/e2adcad7/attachment-0010.jpe>
-------------- następna część ---------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 27684 bytes
Desc: nie znany
URL: <http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20100714/e2adcad7/attachment-0011.jpe>


Więcej informacji o liście KINO.LAB