[KINO.LAB] GRUDZIEN: Demy - Watch Docs - kino afrykanskie - Future Shorts - Wzmacniajacy Pakiet Zimowy

KINO.LAB snieg w csw.art.pl
Pią, 27 Lis 2009, 16:29:32 CET


FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS: JACQUES DEMY
wtorki 1, 15, 22, 29 grudnia

9. MFF WATCH DOCS 
5-12 grudnia

TARYFA W WARSZAWIE - kino afrykańskie
13 grudnia, niedziela, godz. 17.00 i 19.00

KINOTERAPIA. Wzmacniający Pakiet Zimowy
19-20 grudnia, sobota-niedziela

FUTURE SHORTS: Grudzień Best of 2009
21 grudnia, poniedziałek, godz. 19.00

Ponadto:
Ślepy los, reż. Lucy Walker: 2-3 grudnia, środa-czwartek
Jak być kochaną, reż. Wojciech Jerzy Has: 4 grudnia, g. 19.00
Polish Ousider Cinema: dokumenty Daniela Birda
                                 16-18 grudnia, środa-piątek
Białe szaleństwo, reż. Rune Denstad Langlo: 22-30 grudnia
Moje Winnipeg, reż. Guy Maddin: 23-28 grudnia

--------------------------------------------------------------------------------

KINO.LAB 
CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
tel. (22) 628 12 71-73 w.160, e-mail: prokino w csw.art.pl
www.kinolab.art.pl

--------------------------------------------------------------------------------

FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS: JACQUES DEMY
wtorki 1, 15, 29 grudnia, godz. 19.00
+ wtorek 22 grudnia, godz. 18.00

W ramach grudniowego Francuskiego Rendez-Vous pokażemy filmy Jacques'a Demy'ego, który - obok Godarda, Resnais'go czy Truffauta - jest uznawany za jednego z najistotniejszych reżyserów okresu rozkwitu francuskiej Nowej Fali. W swoich filmach, grając światłem, barwą i muzyką, stworzył magiczny świat, pełen bajkowych tematów i odniesień. 
Niechętny stylistykom współczesnych sobie reżyserów, uciekających w formalne eksperymenty lub angażujących się w tematy polityczne, pozostał wierny swojej romantycznej wizji świata rodem z dziecięcych fantazji, stylistyce bliskiej musicalom i złotej erze Hollywoodu. Kreacje w filmach Demy'ego wciąż zaskakują świeżością spojrzenia, delikatnym tonem wypowiedzi i niuansami ukrytymi między wierszami. 

Parasolki z Cherbourga/ Parapluies de Cherbourg, Francja 1964, 91'
1 grudnia, godz. 19.00 + 22 grudnia, godz. 18.00
To film nietypowy, nawet jak na musical - wszystkie dialogi, także zwykłych rozmów, są śpiewane przez aktorów.
Siedemnastoletnia Genevieve (Catherine Deneuve) mieszka z owdowiałą matką, która posiada sklep z parasolami w Cherbourgu. Jest zakochana w Guy'u, mechaniku samochodowym. Młodzi pragną wziąć ślub, ale matka się nie zgadza: uważa, że córka jest zbyt młoda, a chłopak nisko urodzony. Gdy Guy wyjeżdża na dwa lata służby do Algierii, Genevieve jest już w ciąży. Dziewczyna ciągle kocha Guy'a, ale nie ma od niego żadnych informacji i bojąc się o losy dziecka, ulega namowie matki i poślubia bogatego Rolanda Cassarda...
Film zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w 1964. Otrzymał też 3 nominacje do Oscara: za najlepszą muzykę, za najlepszy scenariusz oryginalny oraz za najlepszy film obcojęzyczny. 

Panienki z Rochefort/ Les demoiselles de Rochefort, Francja 1967, 126'
15 i 22 grudnia, godz. 19.00
Znakomita muzyka, oszałamiające widowisko, romansowa fabuła i wielkie nazwiska francuskiego kina: Catherine Deneuve, jej siostra Françoise Dorléac, Jacques Demy, Agnes Varda i geniusz filmowych przebojów, Michele Legrand. Po eksperymentach z musicalem, których największym sukcesem były składające się wyłącznie ze śpiewanych dialogów "Parasolki z Cherbourga", Demy postanowił skrzyżować francuską komedię z musicalem w amerykańskim stylu. Tak powstały "Panienki z Rochefort", których fabuła ma drugorzędne znaczenie wobec atmosfery żywiołowej muzyki, czerpiącej z poetyckich piosenek, big-bandowego brzmienia czy nowoczesnego jazzu.
Film nominowany do Oscara w kategorii Najlepsza Muzyka. 
 
--------------------------------------------------------------------------------

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie
5-12 grudnia

Podczas tegorocznej edycji festiwalu warszawska publiczność obejrzy około stu najciekawszych filmów dokumentalnych z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. To właśnie na WATCH DOCS miały swoje polskie premiery nowe filmy takich sław dokumentu jak Errol Morris, Raymond Depardon, Kim Longinotto, Avi Mograbi czy Alex Gibney.

Konkurs to najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka, wyprodukowane w latach 2008- 2009. W tym roku o nagrodę WATCH DOCS walczyć będzie około dwudziestu filmów, wybranych spośród ponad tysiąca zgłoszeń z całego świata. W konkursie pojawią się m.in.: nagrodzony Złotym Smokiem na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym izraelski film "Pizza w Auschwitz", przedstawiający zderzenie historycznej pamięci o Holokauście ze współczesnością Europy Środkowej w tragikomicznej konwencji rodzinnego reality TV, oraz dwa filmy z tegorocznego festiwalu w Cannes: wstrząsający chiński dokument "Petition" (Petenci), opowiadający o zwykłych ludziach, którzy stają do nierównej walki z systemem i "My Neighbour, My Killer" (Mój sąsiad, morderca) Anne Aghion, która przez kilkanaście lat obserwowała próby pojednania oprawców i rodzin ofiar rwandyjskiego ludobójstwa z 1994 roku. 

Obok konkursu program WATCH DOCS tworzą sekcje stałe: "Dyskretny urok propagandy" (tu m.in. włoski film "Zagrożenie", ukazujący kontrast między propagandowym a realnym obrazem Wenezueli pod rządami Hugo Chaveza) oraz "Nowe filmy polskie".
Tegoroczny festiwal wzbogaci się o dwa nowe stałe elementy repertuaru: sekcje "Zbliżenia" i "Chcę zobaczyć". Pierwsza poświęcona będzie wybranym regionom świata, w tym roku - krajom powstałym po rozpadzie ZSRR. "Chcę zobaczyć" to dokumenty dotyczące aktualnych wydarzeń, znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka. Tutaj m.in. "It's Hard Being Loved by Jerks" Daniela Leconte'a poświęcony głośnej sprawie procesu wytoczonego przez francuskich muzułmanów czasopismu, które wydrukowało karykatury Mahometa.

Szczegółowy program festiwalu, dodatkowe informacje: www.watchdocs.pl 

--------------------------------------------------------------------------------

TARYFA W WARSZAWIE - kino afrykańskie
13 grudnia, niedziela, godz. 17.00 i 19.00
Prezentacja filmów afrykańskich nagrodzonych podczas Festiwalu Kina Afrykańskiego w Taryfie w 2007 roku:

Godz. 17.00: Ulotne marzenia
Akcja filmu rozgrywa się na zachodzie Burkina Faso w kopalni złota w Essakanie - odrealnionym świecie, do którego przybywają różni outsiderzy, marzący o odmianie swojego losu. Główny bohater, Mocktar Dicko, pojawia się w tym dziwnym miejscu poszukując pracy, a jednocześnie chcąc całkiem zmienić swoje życie i zapomnieć o tragicznej przeszłości. Najbardziej szalone marzenia i momenty załamania będą się przeplatać w jego nowym życiu.

Godz. 19.00: Barakat! + Kłębek z wełny
Barakat!
Akcja toczy się w Algierii w latach 90. Amel - młoda lekarka żyje w społeczeństwie targanym konfliktami między wojskiem a ortodoksyjymi islamistami. Jej mąż pracuje jako dziennikarz. Pewnej nocy, po powrocie z nocnego dyżuru w szpitalu, odkrywa, że zniknął. W obliczu braku działania ze strony władz, kobieta sama decyduje się na wszczęcie poszukiwań. W niebezpiecznej przygodzie towarzyszy jej Khadija, która w czasie swojej modości brała udział w walkach o niepodległość.

Kłębek z wełny/ La pelote de laine
Krótkometrażowy film opowiadający historię kilku epizodów z życia algierskiej rodziny imigrantów w w robotniczej dzielnicy bliżej nieokreślonego miasta Francji lat 70. Kamera skupia się zwłaszcza na postaci żony. Fatiha opiekuje się dwojgiem małych dzieci i przykładnie wywiązuje z obowiązków islamskiej żony. Mohamed, jej mąż, codziennie wychodzi rano do pracy, a ona zostaje z dziećmi. W domu zamkniętym na klucz. Fatiha wypracowała jednak sposoby na komunikowanie się z zewnętrznym światem.

--------------------------------------------------------------------------------

KINOTERAPIA: Filmy na odporność, czyli Wzmacniający Pakiet Zimowy
19-20 grudnia, sobota-niedziela

Kolejny cykl filmowy autorek projektu KINOTERAPIA. Spotkania między kadrami, który gościł w KINO.LABie między lutym a czerwcem. Zamiast przedświątecznej gorączki proponujemy cztery seanse, które mogą się stać skutecznym lekarstwem na zimowe infekcje nastroju. Będziemy z zimą walczyć, będziemy ją idealizować, a gdy staniemy się sami niczym śnieg - pozwolimy, by szare i ponure dni zaczęły pracować na naszą korzyść. Zaproponowane filmy oraz dyskusje z udziałem psychologów, socjologów i ludzi kina będą okazją do refleksji i bliskiego spotkania z samym sobą.

19 grudnia, sobota
godz. 17:30 IDEALIZACJA ZIMY: Fast Runner, reż. Zacharias Kunuk; Kanada 2001; 172'
godz. 20:30 WALKA Z ZIMĄ: Priscilla, królowa pustyni,  reż. Stephan Elliott, Australia 1994, 104'

20 grudnia, niedziela
godz. 17:30 IDENTYFIKACJA Z ZIMĄ: Białe szaleństwo, reż. Rune Denstad Langlo, Norwegia 2009, 78'
godz. 20:30 TRANSFORMACJA POPRZEZ ZIMĘ: Jak w niebie, reż. Kay Pollak, Szwecja 2004, 132'

Szczegóły: http://www.kinolab.art.pl/info.php?id=133

--------------------------------------------------------------------------------

FUTURE SHORTS: Grudzień Best of 2009
21 grudnia, poniedziałek, godz. 19.00

Future Shorts wraca w nostalgicznym nastroju - koniec roku, czas podsumowań...
Grudniowy cykl pokazów będzie miał formę retrospektywną - pokażemy najlepsze spośród filmów, jakie w 2009 prezentowaliśmy pod szyldem Future Shorts na całym świecie. W programie m.in. animacje: "Please Say Something" Davida O'Reilly o trudnym związku kota i myszy oraz "Hum" Soerena Bendta o potańcówce w szopie na narzędzia. Zobaczycie także oszałamiające teledyski: "Luv Deluxe" Cinnamon Chasers zabierze was w szaloną podróż pokazaną z trzech punktów widzenia, "Happiness" Goldfrapp napełni was mnóstwem pozytywnej energii, natomiast "Stress" Simian Mobile Disco głęboko uderzy, zmuszając do refleksji nad bezsensowną erupcją przemocy rozpętaną przez zakapturzonych łobuzów. Ponadto w programie: namiętny romans w Paryżu z nieoczekiwanymi konsekwencjami w "Magic Paris" Alice Winocour, największa na świecie kolekcja płytowa w "Archive" Seana Dunna, młodociana miłość w czasach punk rocka w "Love You More" Sama Taylora - Wooda, ekscytujące wieści wymieniane przy kawiarnianym stoliku w "The News" Luke'a Shanahana oraz zapis kinowych reakcji na seansie "Romea i Julii" w "Where Is My Romeo?" Abbasa Kiarostamiego.
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20091127/7e9280ff/attachment-0001.html 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 44795 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20091127/7e9280ff/attachment-0007.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 69013 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20091127/7e9280ff/attachment-0008.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 75568 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20091127/7e9280ff/attachment-0009.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 40738 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20091127/7e9280ff/attachment-0010.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 36221 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20091127/7e9280ff/attachment-0011.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 28224 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20091127/7e9280ff/attachment-0012.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 61900 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20091127/7e9280ff/attachment-0013.jpe 


Więcej informacji o liście dyskusyjnej KINO.LAB