[KINO.LAB] PAZDZIERNIK: Jacques Demy - Agnes Varda - Kocham Kino - Kino w pieciu smakach

KINO.LAB snieg w csw.art.pl
Pią, 25 Wrz 2009, 16:01:30 CEST


FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS: JACQUES DEMY
Główna retrospektywa: 1-6 października
Pozostałe seanse: wtorki 13, 20, 27 października, godz. 19.00
Małe Francuskie Rendez-Vous (seanse dla dzieci): 3 i 4 października, godz. 12.00

PLAŻE AGNES, reż. Agnes Varda 
3 października, sobota, g. 21.00
specjalny pokaz przedpremierowy

PĘTLA, reż. Wojciech Jerzy Has, Hieronim Przybył
7 października, środa, godz. 20.00

FUTURE SHORTS EXTRA_04
12 października, poniedziałek, g. 19.00

KOCHAM KINO! Magia ruchomych obrazów
14-21 października

FRANCUSKIE DEBIUTY Z GREC
16-18 października, piątek-niedziela

KINO W PIĘCIU SMAKACH
23-27 października, piatek-wtorek

Międzynarodowy Dzień Animacji: młoda warszawska animacja
29 października, czwartek, godz. 20.30

Ponadto:
- Wojna polsko-ruska, reż. Xawery Żuławski
- Ślepa miłość, reż. Juraj Lehotský
- Berlin-Yogyakarta: Einstein seksu + Paragraf 175
- Cichy chaos, reż. Antonio Luigi Grimaldi

--------------------------------------------------------------------------------

KINO.LAB 
CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
tel. (22) 628 12 71-73 w.160, e-mail: prokino w csw.art.pl
www.kinolab.art.pl

--------------------------------------------------------------------------------

FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS: JACQUES DEMY
Główna retrospektywa: 1-6 października
Pozostałe seanse: wtorki 13, 20, 27 października, g. 19.00
Małe Francuskie Rendez-Vous (seanse dla dzieci): 3 i 4 października, g. 12.00

W ramach październikowego Francuskiego Rendez-Vous pokażemy filmy Jacques'a Demy'ego, który - obok Godarda, Resnais'go czy Truffauta - jest uznawany za jednego z najistotniejszych reżyserów okresu rozkwitu francuskiej Nowej Fali. W swoich filmach, grając światłem, barwą i muzyką, stworzył magiczny świat, pełen bajkowych tematów i odniesień. 
Niechętny stylistykom współczesnych sobie reżyserów, uciekających w formalne eksperymenty lub angażujących się w tematy polityczne, pozostał wierny swojej romantycznej wizji świata rodem z dziecięcych fantazji, stylistyce bliskiej musicalom i złotej erze Hollywoodu. Kreacje w filmach Demy'ego wciąż zaskakują świeżością spojrzenia, delikatnym tonem wypowiedzi i niuansami ukrytymi między wierszami. 
Karierę reżyserską rozpoczął w 1960 roku od filmu "Lola", w którym główną rolę śpiewaczki kabaretowej zagrała Anouk Aimée. Film, określany przez samego reżysera jako "musical bez muzyki", był hołdem złożonym Maxowi Ophülsowi i jego ostatniemu w karierze dziełu "Lola Montes". Sam film i tytuł czerpały inspirację z "Błękitnego anioła", w którym postać wykreowana przez Marlenę Dietrich nazywała się Lola Lola. 
W 1962 roku Demy ożenił się z reżyserką Agnes Varda, związaną z grupą artystyczną "Lewy brzeg", skupiającą reżyserów mieszkających w lewobrzeżnym Paryżu i mających lewicujące poglądy polityczne. Wzmocniło to jego powiązania z takimi reżyserami jak Marker, Resnais, Robbe-Grillet. 
W kolejnych swoich filmach często odwoływał się do formy musicalu, dążąc do realizacji projektu filmu "całkowicie śpiewanego" bądź skupiając się na wybuchowej mieszance muzyki, koloru i poezji. Kolejne jego filmy, takie jak "Parasolki z Cherbourga" (Les Parapluies de Cherbourg) czy "Zatoka aniołów" (La Baie des Anges), cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem odbiorców i przychylnością krytyki, na stałe wpisując Jacques'a Demy'ego do grona najistotniejszych reżyserów tamtego okresu.

MAŁE FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS: Księżniczka w oślej skórze
W dorobku Demy'ego znajduje się także film oparty na bajce autorstwa Charlesa Perraulta - "Księżniczka w oślej skórze", którego specjalne seanse dla dzieci odbędą się w KINO.LABie w weekend 3 i 4 października. Dialogi do filmu przeczytają jedne z najbardziej cenionych aktorek TR Warszawa - Maria Maj i Agnieszka Podsiadlik.
W filmie księżniczka, by zachować wierność ukochanemu, musi ukrywać się przed ojcem, który nie akceptuje jej miłości. Pomaga jej w tym dobra wróżka. Rolę tytułowej księżniczki zagrała Catherine Deneuve. 

--------------------------------------------------------------------------------

PLAŻE AGNES, reż. Agnes Varda 
3 października, sobota, godz. 21.00 - specjalny pokaz przedpremierowy

W swojej filmowej autobiografii zabiera widzów w podróż poprzez kolejne wewnętrzne pejzaże - plaże symbolizujące jej dzieciństwo w Belgii, małżeństwo z Jacques'em Demy'm, feministyczne lata walki, podróże, emocje towarzyszące powstaniu kolejnych filmów, prezentują świetną formę reżyserską.
Zawsze posiadała niezwykłą zdolność płynnego przekraczania gatunków i stylistyk, pokazywania uczuć bez popadania w czułostkowość, kreowania sztucznej rzeczywistości bez osuwania się w pretensjonalną teatralność.
W tym filmowym pamiętniku reżyserka zaklina przeszłość, pokazuje zdjęcia rodzinne, fragmenty filmów, inscenizuje kluczowe w jej życiu wydarzenia, a wszystko opatruje autoironicznym komentarzem. Patrzy wstecz na swoje życie i zdaje się, że wciąż powtarza: "je ne regrette rien", bo najważniejsze jest to, że "żyję i pamiętam". 

--------------------------------------------------------------------------------

PĘTLA, reż. Wojciech Jerzy Has, Hieronim Przybył
7 października, środa, godz. 20.00

Adaptacja opowiadania Marka Hłaski. Ascetyczne studium upadku człowieka zniewolonego przez alkohol. Akcja toczy się w ciągu jednego dnia, głównym bohaterem jest Kuba, rozpaczliwie walczący z uzależnieniem od alkoholu. Pomóc stara mu się jego dziewczyna, Krysia, która pomimo dotychczasowych niepowodzeń wierzy w skuteczność terapii, pragnie wyrwać go z nałogu i ułożyć sobie z nim życie. Teraz Kuba musi wytrwać bez picia do wieczora, kiedy to Krysia wróci z pracy, przyjdzie po niego i wspólnie udadzą się do przychodni. Czas spędzany w samotności upływa jednak bardzo powoli. Czekanie staje się coraz bardziej męczące, a bohater pozostawiony sam sobie skazany jest na myślenie o nałogu.

--------------------------------------------------------------------------------

FUTURE SHORTS EXTRA_04
12 października, poniedziałek, g. 19.00

W październiku Future Shorts wraca z uderzeniowym programem, a mocne emocje zagwarantują m.in. teledysk Justice "Stress" Romaina Gavrasa o zamieszkach na ulicach Paryża i "Beyond Here Lies Nothing" Nasha Edgertona, w którym piosenka Boba Dylana jest tłem dla dramatycznej rozgrywki między kobietą a mężczyzną. Natomiast "City Of Cranes" Evy Weber pozwoli wzbić się setki stóp ponad ziemię w małej, metalowej klatce, dowodząc jak dramatyczna, a zarazem poetycka jest praca operatora dźwigu. Nietypowy punkt widzenia zaoferuje również wykonany techniką tilt-shift "Bathtub IV" Keitha Loutita, gdzie nakręcona na żywo morska akcja ratunkowa wydaje się rozgrywać na makiecie pełnej miniaturowych figurek. Można też będzie zobaczyć niespodziewane skutki handlowania nielegalnymi płytami ("Geranium" Mustafy Emina Buyukcoskuna) oraz imprezę w szopie na narzędzia, rozkręconą przez robota z adapterem na głowie w "Hum" Soerena Bendta. Na deser polski akcent - "Wiem kto to zrobił" Jana P. Matuszyńskiego - mroczny kryminał, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje. 



--------------------------------------------------------------------------------


KOCHAM KINO! Magia ruchomych obrazów / 14-21 października

Przegląd odbywa się w ramach obchodów 50-lecia istnienia Sieci Kin Lokalnych i Studyjnych. Jego bohaterem będzie przede wszystkim Kino ("Historia kina w Popielawach") i jego Widzowie - zarówno anonimowi ("Inna bajka", "Sto lat w kinie"), jak i ci znani ("Każdy ma swoje kino").
Będzie można zobaczyć pracę tych, którzy działają nieco w ukryciu zarządzając funkcjonowaniem kin, czyli Właścicieli Kin ("No Popcorn on the Floor") oraz Operatorów ("Cinema Paradiso").
Kulisy fabryki snów Hollywood odsłoni Mel Brooks ("Nieme kino"), będzie można także obejrzeć perypetie związane z największą do tej pory zmianą technologiczną w kinie, jaką było wprowadzenie dźwięku ("Deszczowa piosenka"), a także zacieranie się granic między fikcją a rzeczywistością, jak w "Purpurowej róży z Kairu". 

--------------------------------------------------------------------------------

FRANCUSKIE DEBIUTY Z GREC / 16-18 października, piątek-niedziela

GREC - Le GREC, Groupe de Recherches et d'Essais Cinématographiques (Grupa Poszukiwań i Badań Filmowych) powstała w Paryżu w roku 1969 z inicjatywy Pierre'a Braunbergera i Anatole'a Daumana. Stowarzyszenie składa się z producentów i reżyserów, a jej celem jest produkcja debiutów krótkometrażowych i odkrywanie nowych talentów. W GREC powstało dotąd ponad 700 filmów, autorzy niektórych od tego czasu zrobili kariery, a ich język stał się rozpoznawalny na świecie. Joanna Sitkowska dokonała wyboru kilku najbardziej innowacyjnych pod względem formy filmów stworzonych w GREC w ostatnich latach (w różnych gatunkach: w filmie fabularnym, dokumencie i filmie eksperymentalnym). O ich twórcach jeszcze na pewno w przyszłości usłyszymy.

--------------------------------------------------------------------------------

3. FESTIWAL FILMOWY "KINO W PIĘCIU SMAKACH"
23-27 października, piatek-wtorek

3. edycja Festiwalu Filmowego "Kino w Pięciu Smakach" - po sukcesie dwóch poprzednich edycji Festiwalu Filmów Wietnamskich - odkrywa w tym roku także kulturę i kinematografie innych krajów Azji Południowo-Wschodniej. 
Poza filmami wietnamskimi w repertuarze znalazły się m.in. najlepsze pozycje kina tajskiego. Gościem honorowym będzie jeden z najbardziej uznanych tajskich reżyserów - Pen-ek Ratanaruang, a w ramach festiwalu odbędzie się przegląd jego filmów. Nie zabraknie najnowszych pereł z Wietnamu - pokazane zostaną m.in. niezależne filmy Nguyen Trinh Thi o ceremoniach pogrzebowych.
Program filmowy został ułożony w cykle oznaczone pięcioma smakami: gorzkim, słonym, łagodnym, pikantnym i kwaśnym. W tym ostatnim prezentowane są filmy niekonwencjonalne, zwariowane, dostarczające dobrej, skrajnie egzotycznej zabawy - m.in. "Adventures of Iron Pussy" Michaela Shaowanasaia i Apichatponga Weerasethakula - genialna tajska komedia muzyczna z 2003 roku, w której tajny agent-tranwestyta zostaje wysłany z misją przeciwko handlarzom narkotyków, a także "Łzy Czarnego Tygrysa" Wisita Sasanatienga - mieszanka westernu w stylu Sergio Leone i hollywoodzkiego melodramatu. 

--------------------------------------------------------------------------------

Międzynarodowy Dzień Animacji: młoda warszawska animacja
29 października, czwartek, godz. 20.30

Międzynarodowy Dzień Animacji obchodzony jest do kilku lat 28 października z inicjatywy Animated Short Film International Association, będąc okazją do prezentacji i wymiany filmów pomiędzy różnymi Grupami Narodowymi działającymi w obrębie tej organizacji. W tym roku ASIFA Poland postanowiła włączyć się w organizację tych obchodów, przygotowując zestaw polskich filmów, który pokazywany będzie zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W Warszawie pokażemy filmy zrealizowane w Akademii Sztuk Pięknych oraz Warszawskiej Szkole Filmowej. 
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090925/371c95fb/attachment-0001.html 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 44795 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090925/371c95fb/attachment-0008.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 69013 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090925/371c95fb/attachment-0009.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 26559 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090925/371c95fb/attachment-0010.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 59590 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090925/371c95fb/attachment-0011.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 46056 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090925/371c95fb/attachment-0012.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 64125 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090925/371c95fb/attachment-0013.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 16495 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090925/371c95fb/attachment-0014.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 59061 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090925/371c95fb/attachment-0015.jpe 


Więcej informacji o liście dyskusyjnej KINO.LAB