[KINO.LAB] 29 maja - 5 czerwca: WESTERN UNION: small boats - 10. Festiwal Filmow Latynoamerykanskich - WOODY ALLEN

KINO.LAB snieg w csw.art.pl
Czw, 28 Maj 2009, 20:04:25 CEST


WESTERN UNION: small boats
filmy towarzyszące wystawie Isaaca Juliena
do 31 maja (niedziela) / wstęp wolny

10. FESTIWAL FILMÓW LATYNOAMERYKAŃSKICH
29 maja (piątek) - 4 czerwca (czartek)

CZERWIEC Z WOODYM ALLENEM
od piątku 5 czerwca


--------------------------------------------------------------------------------

KINO.LAB 
CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
tel. (22) 628 12 71-73 w.160, e-mail: prokino w csw.art.pl
www.kinolab.art.pl

--------------------------------------------------------------------------------

WESTERN UNION: small boats - filmy towarzyszące wystawie Isaaca Juliena / do 31 maja (niedziela)
wstęp wolny / filmy z napisami angielskimi

Isaac Julien jest jednym z najbardziej nowatorskich brytyjskich artystów wideo. Ukończył St. Martin's School of Art, gdzie studiował malarstwo i film artystyczny. W 2001 roku był nominowany do Turner Prize. Jego prace znajdują się w najlepszych kolekcjach światowych - między innymi w Tate Modern, Centrum Pompidou, Muzeum Guggenheima i Hirshhorn. 
W Zamku Ujazdowskim artysta zaprezentuje najnowszą, imponującą pięciokanałową instalację wideo "WESTERN UNION: small boats", która stanowi refleksję na temat kosztów społecznych migracji zarobkowej do Europy.
W programie, poza filmami wyreżyserowanego przez samego Juliena ("Derek" i "Looking for Langston") znalazły się także dokumenty traktujące o emigracji i losach emigrantów próbujących przedostać się z Afryki do Europy.

30 maja, sobota, godz. 16.00: Lost in Transit, reż. G. De Maistre, Francja/Wielka Brytania 2004
30 maja, sobota, godz. 17.00: Mirages, O. Dury, Francja 2008
31 maja, niedziela, godz. 16.00: Paradise - Three Journeys in This World, reż. E. Hirvonen, Finlandia 2007 
31 maja, niedziela, godz. 17.00: A Journey Through Hell, reż. D. Grandclement, Francja 2007

Opisy filmów: http://www.kinolab.art.pl 

--------------------------------------------------------------------------------

10. FESTIWAL FILMÓW LATYNOAMERYKAŃSKICH: 29 maja (piątek) - 4 czerwca (czartek)

Tegoroczny 10. Festiwal Filmów Latynoamerykańskich jest szóstą ogólnopolską edycją imprezy. Celem Festiwalu jest prezentowanie wszystkich wartościowych form filmowych powstających w Ameryce Łacińskiej, od kasowego kina rozrywkowego po dzieła autorskie i eksperymentalne. 

Główną część festiwalowego programu stanowi sekcja konkursowa Nowe Kino Ameryki Łacińskiej. Składają się na nią najciekawsze filmy z ostatnich lat, w większości niepokazywane wcześniej w Polsce. Podobnie jak w ubiegłych latach filmy te konkurować będą o Nagrodę Publiczności oraz o Nagrodę Krytyki przyznawaną przez dziennikarzy miesięcznika KINO. 
Inne cykle festiwalu to: Klasyczne Filmy Latynoamerykańskie (prezentujący uznane arcydzieła wielkich mistrzów, które zrewolucjonizowały kino latynoskie), retrospektywa (w tym roku filmy kubańskiego dokumentalisty Santiago Álvareza) oraz filmy pełnometrażowe o muzyce latynoskiej. 
Wydarzeniem Festiwalu będzie pokaz specjalny znakomitego niemego filmu brazylijskiego "Limite" (1931) w reżyserii Mária Peixoto z muzyką na żywo. Pokaz podczas 10. FFLA będzie polską premierą tego filmu. 

Program filmowy w KINO.LABie: http://www.kinolab.art.pl 
Bilety: 18 zł.

--------------------------------------------------------------------------------

CZERWIEC Z WOODYM ALLENEM - filmy mistrza ironii już od piątku od 5 czerwca

W czerwcu przypomnimy kilka ważnych filmów z bogatego dorobku filmowego Allena - od jednej z jego pierwszych produkcji - "Jak się masz koteczku?" z 1966 roku, przez klasyki takie jak "Wszystko co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać", "Annie Hall" i "Zagraj to jeszcze raz, Sam" aż po najnowsze filmy - m.in. "Sen Kasandry" i "Vicky Cristina Barcelona". 

Pełny program i opisy filmów: http://www.kinolab.art.pl 

WOODY ALLEN
Uznawany za jednego z najważniejszych i najoryginalniejszych reżyserów współczesnego kina autorskiego. Karierę artystyczną rozpoczął w latach 50. od pisania tekstów dla programu "Your Show of Shows" i dla takich gwiazd jak Ed Sullivan, Sid Caesar, Art Carney. Wtedy to narodził się jego pseudonim artystyczny - Woody Allen.
Od 1960 występował z własnym show na żywo. Również w tym roku odbył się jego pierwszy występ na scenie Blue Angel na Manhattanie. Allen zyskał rozgłos poprzez występy w wielu programach telewizyjnych m.in. The Tonight Show. Jego dowcipy były tak popularne, że do końca dekady wydał trzy płyty z ich nagraniami. 

Na dużym ekranie zadebiutował w 1965 r. filmem "Co słychać koteczku?" - jako aktor i scenarzysta. Był to wstęp do późniejszego, ekranowego wcielenia Allena. W 1969 r. wyreżyserował swój pierwszy film - "Bierz forsę i w nogi". Sam napisał scenariusz i zagrał główną rolę. Podobnie jak kilka następnych filmów, była to zwariowana komedia, w której Woody roztoczył w pełni swój neurotyczny czar i mocno podszyty autoironią, inteligentny humor. 

Razem ze swoją drugą żoną Louise Lasser zrealizował humorystyczny film "Bananowy czubek" (1971) oraz "Wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać" (1972). Razem z Diane Keaton, swoją następną partnerką, a później przyjaciółką i jedną z nielicznych osób, od których jest w stanie przyjąć krytykę, Allen zaadoptował na ekran własną sztukę "Zagraj to jeszcze raz, Sam" (1972). 

W latach 90. Allen powrócił do lżejszego, komediowego repertuaru. Wtedy powstały m.in. "Jej wysokość Afrodyta" czy "Wszyscy mówią: kocham cię". W latach 90. wyreżyserował także "Celebrity" (1998), którego tematyka - portret zblazowanej nowojorskiej śmietanki artystycznej - jest swoistą kontynuacją wątków podjętych blisko pół wieku wcześniej przez Federico Felliniego w "Słodkim życiu". W swoich ostatnich filmach Allen zwraca się najczęściej w stronę dramatów, nie rezygnując jednak z nadawania im odcienia komediowego, niosącego w sobie czasem znaczną dawkę ironii, tak charakterystycznej dla jego twórczości. 
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090528/d55e4b85/attachment-0001.html 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 23657 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090528/d55e4b85/attachment-0003.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 85846 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090528/d55e4b85/attachment-0004.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 22102 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090528/d55e4b85/attachment-0005.jpe 


Więcej informacji o liście dyskusyjnej KINO.LAB