[KINO.LAB] ASIAN SHORTS w KINO.LAB

Ulka Sniegowska snieg w csw.art.pl
Śro, 10 Paź 2007, 15:12:06 MEST


ASIAN SHORTS
krótkometrażowe filmy z Hongkongu i okolic

KINO.LAB 12-14.10.07
Warszawa, al. Ujazdowskie 6

12.10 godz. 18.30
Program I: Współczesna animacja z Hongkongu (65')
12.10 godz. 20.00
Program II: Filmy nagrodzone na ifva 2006 i 2007 (101')
13.10 godz. 18.00
Program III: Mapping the city (45')
13.10 godz. 19.00
Program IV: Filmy krótkometrażowe Apichatponga Weeresathekula (86')
14.10 godz. 18.00
Program V: Filmy studentów z School of Film & Television przy Hong Kong Academy for Performing Arts + spotkanie z wykładowcami i studentami szkoły.

    Niesłabnące zainteresowanie Dalekim Wschodem i fascynacja takimi reżyserami jak Wong Kar-Wai czy Tsai Ming-Liang, zachęca do dalszych poszukiwań w obszarze kinematografii azjatyckiej. Program ASIAN SHORTS przedstawia panoramę najnowszych, eksperymentalnych, krótkich form filmowych z Chin, Hongkongu i Tajlandii. W pięciu programach prezentowane są prace zróżnicowane pod względem tematycznym i formalnym: od klasycznej fabuły po awangardowe eksperymenty, od prac studenckich, po poszukiwania doświadczonych mistrzów, od produkcji nieprofesjonalnych czy niezależnych, po produkty komercyjne.
Program został przygotowany przez Teresę Kwong i Rachel Wan z Hong Kong Arts Centre.
 
    Teresa Kwong jest dyrektorem festiwalu Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva). Kuratorka szeregu projektów promujących niezależnych twórców filmowych z Azji, od 1997 członek NETPAC (Network for the Promotion of Asian Cinema). Ostatnio także producentka filmów krótkometrażowych.
    Rachel Wan jest absolwentką Hong Kong Academy for Performing Arts. Od 2004 roku zaangażowana jest w produkcję filmową i telewizyjną w Hongkongu, a także w organizację festiwalu ifva.



--------------------------------------------------------------------------------


ASIAN SHORTS - program i opisy

12.10 godz. 18.00
Program I: Współczesna animacja z Hongkongu (65')




                



Animator in Focus - POSTGAL WORKSHOP:


    Postgal Workshop to wszechstronny duet, który tworzą John Chan i Pam Hung. Ich prace nie ograniczają się do klasycznie pojmowanej animacji, ale sięgają różnego rodzaju eksperymentów z wykorzystaniem zróżnicowanych technik i mediów.  Twórczość Postgal Workshop cieszy się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem. 

    Charakterystyczne w ich filmach poczucie humoru i klimat widać już w jednominutowym Life is animated, jak również w pracach, które problemy egzystencjalne mieszkańców wielkiego miasta przedstawiają w ujmujący, bardzo specyficzny sposób. Przykładem może być film Foolee (9') - opowieść o samotności i trudnościach w nawiązaniu kontaktu z innymi, czy The Tried City (9'40"), kótre za temat obiera narastające tempo życia w wielkim mieście. O skutkach uzależnienia od telewizji opowiada film Mum Is Born (20') - historia utrzymana w charakterystycznym dla Postgal Workshop bajkowym klimacie. Prace duetu cieszą się zainteresowaniem również wśród klientów komercyjnych - John Chan i Pam Hung tworzą reklamówki dla wielu znanych firm. Reklama Greenpeace to świetna próbka ich pracy. Są również autorami autorami teledysków (zobaczymy jeden z nich - Climax), a także strony internetowej 12-tej edycji festiwalu ifva.



Color scratch, reż. Cheng Chi-shing, Philip Lee, 1'30"



    Animacja muzyczna. Opowieść o ratunku przed monotonią otaczającego świata. Energetyzujący rytm muzyki budzi kaskadę barwnych plam, które zaczynają żyć własnym, niepokornym życiem, co nadaje nieco koloru życiu sfrustrowanych mieszkańców szarego świata.



My Lovely Neighbour Tom, reż. Benny Leung, Chan Wai-mo, Daniele Manoli, 3'22"



    Przystępując do tego projektu, twórcy stawiali sobie za cel stworzenie nowego gatunku "chorej animacji" - chodziło o  stworzenie takiego obrazu, jakiego widzom w Hongkongu nie dane było dotychczas oglądać. Odwołują się do różnych nurtów niezależnej animacji i estetyki komiksu (szczególnie widoczne inspiracje komiksami Hidesi Hino).



Tobacco Embargo, reż. Kan Wing-ho, Leung King-ha, Yau Yui-chit, Liu Chun-fo, 2'40"



    Wizja świata, w którym palenie papierosów należy już do historii, a złamanie zakazu jest karane śmiercią, a Hongkong w całości objęto strefą smoking free.  Film stawia pytanie o granice nakazów i zakazów w imię propagowania zdrowego stylu życia.




The Chronicle of a Drawing; the Footprints of Time, reż. George Wong Cheuk-hin, 9'43"



    Projekt będący kontynuacją wcześniejszych eksperymentów skupiających się na badaniu specyfice czasu - jego jednoczesnej metafizyczności i namacalności. Film stanowi próbę określenia wpływu czasu na przestrzeń, pamięć i historię.




   

12.10 godz. 20.00

Program II: Filmy nagrodzone na ifva 2006 i 2007 (101')



    Hong Kong Independent Short Film & Video Awards to festiwal organizowany przez Hong Kong Arts Centre, jego celem jest promocja niezależnych produkcji filmowych, nowych mediów oraz młodych twórców. Wielu doświadczonych i znanych dziś twórców, swoje pierwsze sukcesy odniosło właśnie na ifva. W programie najlepsze filmy z jedenastej i dwunastej edycji festiwalu:





                 



Meat Days,  reż. Joe Hsieh, Taiwan, 12'20"



    Przerażająca wizja świata, w którym kanibalizm jest normalnym sposobem odżywiania się ludzi, nie wzbudzającym żadnych moralnych rozterek. Główna bohaterka z poświęceniem zdobywa pożywienie dla swojej rodziny. Kiedy umiera jej mąż, kobieta staje wobec bardzo trudnej decyzji...



The Chamber, reż. Yu Seock-hyun, Korea, 5'



    Człowiek w średnim wieku wchodzi do pustego pokoju. Z ciekawością zagląda do domku dla lalek, w którym - jak się okazuje - znajduje się tajemne przejście. Film nieodparcie narzucający skojarzenia z kafkowską wizją rzeczywistości.



Vous Vous Souviens De Moi?, reż. Thunskal Pansittivorakul, Thailand, 14'



    Eksperyment, stanowiący próbę ilustracji tekstu opowiadania. Desperacka potrzeba miłości opowiedziana w niebanalny sposób, zilustrowana poetyckimi obrazami, dalekimi od typowych romansideł.



Hakko-fermentation, reż. Madoka Kumagai, Japan, 28'



    Czarny humor przywodzący na myśl twórczość Louisa Bunuela czy Davida Lyncha. Główna bohaterka stara się być najlepszą żoną i matką, niestety mąż pozostaje obojętny na jej starania. Frustracja kobiety narasta, dopóki jej uwagi nie odwróci dziwny zapach unoszący się wokół jej własnego domu. 



My 747, reż. Hou Chi-jan, Taiwan, 11'



    "Ma na imię 747, jest człowiekiem, prawdopodobnie ma osiemdziesiąt lat" - tak zaczyna się film, który opowiada o... skuterze. Jednoślady to najpopularniejszy środek transportu na Tajwanie, gdzie niejednokrotnie traktowane są z czcią i szacunkiem. 



Life With Happiness, reż. Lin Wan-Yu, Hsu Ya-Ting, Taiwan, 29'58"



    Sanatorium Losheng jest jedynym na Tajwanie miejscem, gdzie na pomoc mogą liczyć chorzy na trąd. W ciągu pięćdziesięciu lat życia w izolacji, kuracjusze przekształcili sanatorium w swój dom, który ma zostać zburzony na rzecz budowy nowej autostrady.





13.10 godz. 18.00

Program III: Mapping the city (45')



    Zróżnicowany program prezentujący eksperymentalne formy filmowe ostatniej dekady. Szeroka tematyka tych utworów porusza charakterystyczne dla metropolii problemy, jednak służy tu nie tylko drążeniu tematyki egzystencjalnej, ale także eksplorowaniu i prezentacji samego Hongkongu.



            



Tomato School, reż. Benjamin Lam Ho-yin, 3'58"



    Projekt dotyczy możliwości stworzenia "architektury codzienności", która należałaby do wszystkich. Uczestnicy wykonują na ulicy różne czynności, odgrywają je niczym aktorzy, przekształcając ulicę w scenę.



Shanghai avant la pluie, reż. Ang Sookoon, Singapur, 4'34" 



    Samotna wędrówka po ulicach staje się przyczyną ucieczki bohaterki w świat marzeń. 

My good time, reż. Welby Chung, Hongkong, 3'31"

Obserwacja miasta z okna podmiejskiego pociągu. Szyba, przez którą patrzymy pokryta jest rysunkami, przez co rzeczywistość nabiera  zupełnie innego wymiaru. 



Mind Blossom, reż. Choi Lai-wan, Hong Kong, 4'42"



    Próba redefinicji pojęcia szczęścia poprzez manipulację obrazów z życia codziennego



You can do anything, reż. Poon Yick Sum, Hongkong, 4'18"



    Samotność bohaterki podkreślają surowe wnętrza i przestrzenie o prostej, linearnej kompozycji.



Name of Wu Mei, reż. Kong Khong-chang, Hong Kong, 16"



    Intrygująca opowieść na dwa głosy ilustrowana obrazami miasta. Film w nietypowy sposób opowiada o tym, co może przydarzyć się każdemu z nas w wielkim mieście.



Travelling cities, reż. Ernest Fung, Hong Kong, 6'13"



    Kompilacja dzienników z podróży po wielu różnych miastach, które przed naszymi oczami zlewają się w jeden spójny obraz. Zdjęcia uzupełnione są odautorskim tekstem, dzięki czemu powstaje odrębna, miejska narracja.





 

13.10 godz. 19.00

Program IV: Filmy krótkometrażowe Apichatponga Weeresathekula (86')



    Apichatpong Weerasethakul jest uosobieniem awangardowego, eksperymentalnego kina tajskiego, zdobywcą Złotej Palmy na festiwalu w Cannes w 2004 roku za Tropical Malady, a polskim widzom znany jest również jako twórca niezapomnianego Blissfully yours. W zestawie znalazły się jego prace krótkometrażowe, które pokazują Weeresathekula jako świadomego filmowego języka eksperymentatora.  W krótkich formach dostrzec można jego niebywałą wyobraźnię i odwagę w podejściu do formy czego najlepszym przykładem jest Windows, (1999, 11'50'') - improwizacja, w której mechanizm kamery służy do uchwycenia fenomenu ruchu, czy 0116643225059  (1994, 5'), złożone z dwóch na przemian pokazywanych obrazów, połączonych rytmem rozmowy telefonicznej. Za pośrednictwem nagranych szmerów oraz kolażu metaforycznych i rzeczywistych pejzaży Thirdworld (1997, 17') staje się dokumentalną rekonstrukcją i parodią egzotycznej Tajlandii. Like the Relentless Fury of the Pounding Waves (1995, 23') to eksperymentalny dokument o ludziach, których życie łączy się przez radio. W Malee and the Boy (1999, 27') natomiast kamera towarzyszy jedenastolatkowi nagrywającemu odgłosy  Bangkoku. Obraz uzupełniony jest tutaj narracją odczytywaną z komiksu w trakcie zdjęć bezpośrednio na planie filmowym. Całość uzupełni jednominutowa, eksperymentalna perełka o intrygującym tytule This And Million More Lights (2003, 1').



 

 

14.10 godz. 18.00

Program V: Filmy studentów z School of Film & Television przy Hong Kong Academy for Performing Arts:



A Ferry Tale, reż. Man-hin Kwan, Hongkong 2007, 17'



    Dokument opowiadający o podróży promem wzdłuż portu Victorii, która staje się pretekstem do opowieści o przemianach, jakie zachodzą w mieście. Kamera towarzyszy również ostatnim chwilom wieży zegarowej.



Upstairs, reż. Kwun-wai Chow, Hongkong 2006, 30'



    Lok cierpi na zaburzenia psychiczne. Stara się ukrywać swoją chorobę z powodu niezrozumienia i dyskryminacji. Bezsenne noce spędza na niekończących się wędrówkach po korytarzu. W trakcie jednej z takich nocy przypadkowo spotyka Yan. 



Faint, reż. Wing-hong Wong, Hongkong 2007, 16'17"

    Problematyka przemocy i nadużyć na przykładzie kelnera, który przypadkiem staje się świadkiem przemocy. 

Ten and two, reż. Hang-sin Leung, Hongkong 2007, 1'

    Loretta umiera w wypadku samochodowym. Podczas gdy jej ciało poddawane jest rekonstrukcji w domu pogrzebowym, jej duch wpływa na zachowanie żywych.


Serdecznie zapraszamy!


KINO.LAB CSW
tel.(22)628 12 71-73 w.160
kom.0607755161
www.kinolab.art.pl
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20071010/30bc772f/attachment.html 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/gif
Size: 29669 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20071010/30bc772f/attachment.gif 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/gif
Size: 22947 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20071010/30bc772f/attachment-0001.gif 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/gif
Size: 36181 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20071010/30bc772f/attachment-0002.gif 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/gif
Size: 34255 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20071010/30bc772f/attachment-0003.gif 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/gif
Size: 21172 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20071010/30bc772f/attachment-0004.gif 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/gif
Size: 16597 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20071010/30bc772f/attachment-0005.gif 


Więcej informacji o liście dyskusyjnej KINO.LAB