[KINO.LAB] Felix Kubin i Mariola Brillowska - extra weekend na otwarcie festiwalu KINO.LATO

Ulka Sniegowska snieg w csw.art.pl
Wto, 21 Cze 2005, 15:08:07 MEST


Oto oni - nadchodza!!!!!!!



     
      



1. lipca, piatek, godz. 21.00 Felix Kubin - koncert

1. i 2. lipca, godz. 23.00 Brillowska - filmy

2. lipca, sobota, godz. 21.00 oboje + inni - performance Szpital polski

 

To nie old school ani new school, to po prostu Felix Kubin - wunderkind i zarazem enfant terrible niemieckiej muzyki elektronicznej. Swój pierwszy zespól - Die Egozentrischen Zwei - zalozyl w wieku jedenastu lat i juz wtedy, wykorzystujac swój pierwszy syntezator niezgodnie z instrukcja obslugi rozpoczal trwajacy do dzis proces dekonstrukcji muzyki pop. O ile jednak jego mlodziencze dokonania mozna okreslic mianem demolowania struktur muzyki popularnej, do obecnej twórczosci Kubina bardziej pasuje sformulowanie "Dada chuliganstwo". Muzyka która tworzy, przywodzi na mysl soundtracki do nieistniejacych czechoslowackich filmów animowanych, których bohaterem (gdyby w ogóle powstaly) bylby Jurij Gagarin. (wytwórnia plytowa zalozona przez Kubina nazywa sie... Gagarin Records). Z drugiej strony, nie mniej istotnym zródlem inspiracji jest dla niego "powazna" muzyka elektroniczna, tyle, ze dzwiekowe manipulacje i cyfrowe bity sa dla niego równie wazne, co melodia i refren (!). Jego fascynacja pionierami elektro-popu (Kraftwerk!) i niemiecka muzyka nowofalowa ujawnia sie m.in. w doborze instrumentów: Kubin najchetniej wykorzystuje dziwaczne brzmienia starych syntezatorów i do tworzenia swoich kompozycji nigdy nie uzywa komputera. Muzyka elektroniczna nie jest dla niego celem, ale raczej srodkiem pozwalajacym na tworzenie maksymalnie pokreconych "piosenek" (wokale pojawiaja sie w nich raczej okazjonalnie). Na koncertach Kubin chetnie przebiera sie w dziwaczne stroje, tanczy i zabawia publicznosc - jego show jest nieporównywalny z niczym co widzieliscie do tej pory. Sam okresla swoja muzyke jako "psycho sci-fi pop".

 

 

Mariola Brillowska - poetka, malarka i rezyserka filmów rysunkowych. Urodzona w Sopocie, polskim Las Vegas, w 1961. Od 1982 mieszka i pracuje w Hamburgu. 

Wykorzystuje szerokie spektrum srodków wyrazu, swobodnie poruszajac sie w swiecie instalacji, performance'u czy malarstwa. Niezaleznie od tego od lat zajmuje sie pisaniem, rysowaniem komiksów, tworzeniem sluchowisk i filmów animowanych. Tych ostatnich zrobila kilkanascie (w tym jeden pelnometrazowy). Za swój pierwszy film pt. "Grabowski. Dom zycia" w 1991 roku otrzymala Miedzynarodowa Glówna Nagrode na prestizowym festiwalu w Oberhausen. Jej filmy epatuja tematyka smierci, seksu, wystepku, czesto prowokacyjnie ocieraja sie o horror, kicz, groteske. Z uwagi na radykalizm i bezkompromisowosc Brillowska dziala wlasciwie przede wszystkim na niemieckiej scenie offowej. 

 "Brillowska w swych instalacjach ewokuje namietnosci, które choc w kiczowatej oprawie, odwoluja sie do tego, co w czlowieku pierwotne. Najlepszym tego przykladem sa jej show-performances. Artystka, prowokacyjnie ubrana, spiewa egzorcyzmujac milosc, kobiecosc, nieobecnosc szczescia. Kiczowata oprawa jest w jej rekach niezwykle dowcipna i inteligentna metoda dystrybuowania krytyki obowiazujacej estetyki i wizualnosci pop-kultury. 
W przypadku twórczosci Marioli Brillowskiej zwraca tez uwage jej sprawnosc i umiejetnosc konstruowania calosciowej przestrzeni dziela w oparciu o najrozmaitsze media. Z biegloscia wlacza je w swój obszar i ze swoboda przemieszcza sie pomiedzy animacja, rysunkiem, rzezba badz instalacja. (...) Bez watpienia mieszanka liryzmu i erotyki oprawione doza szyderstwa jest strawa przyswajalna szczególnie dla mlodego odbiorcy, który zdazyl juz przywyknac do "entertejnmentu, treszu i kiczu" kultury klubowej." - R. Lewandowski, http://artpapier.com/pliki/archiwum_kwiecien_04/recplast/brillowska.html

 

Spektakl-performance SZPITAL POLSKI MARIOLI BRILLOWSKIEJ, czas trwania ok. 60´

wystepuja: Mariola Brillowska, Felix Kubin, Philipp Mummenhoff, Kostia Gloria Ra

Gosc specjalny: Slawek Shuty

 

SZPITAL POLSKI (jak okresla go artystka art-entertainment-show) jest scenicznym performance w stylu soap-opery i inscenizowanych komiksów. Aktorzy dzialaja w para-teatralnej czesciowo wyswietlanej scenografii szpitalnego swiata. Komiksowy inwentarz szpitalny i rekwizyty, animacje przedstawiaja obrazy i opowiadaja historie na granicy szalenstwa. 

SZPITAL POLSKI ma nas (Polaków i Niemców) wyleczyc z wzajemnego strachu generowanego przez stereotypy. Ma nauczyc "zaufania do najblizszego sasiada".

Terapia odbywa sie przy pomocy czesciowo improwizowanych gagów, egzorcyzmów, scen lalkarskich, psich rewii mody i paranaukowych eksperymentów, itp.

 

1 i 2. lipca, po koncercie Felixa Kubina i spektaklu na dziedzincu pokazemy wybór filmów Brillowskiej: http://csw.art.pl/new/99/brillowska.html

 

Lape przyklada HEYAH.

Patronat medialny: Aktivist/Exclusiv, AMS, FILM, Gazeta Stoleczna, Independent.pl, Jazz Radio, Przekrój, Radio BIS, Kanal Kultura i TVP3, What's Up in Warsaw


http://csw.art.pl/kino_lab
-------------- nastêpna czê¶æ ---------
Za??cznik HTML zosta? usuni?ty...
URL:  http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20050621/726c72a6/attachment.html 
-------------- nastêpna czê¶æ ---------
Za??cznik, który nie by? tekstem zosta? usuni?ty...
Name: nie znany
Type: image/gif
Size: 23944 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20050621/726c72a6/attachment.gif 


Więcej informacji o liście dyskusyjnej KINO.LAB