[KINO.LAB] ANDROGYNE ANDROGYNE

Ulka Sniegowska snieg w csw.art.pl
Czw, 7 Kwi 2005, 16:25:50 MEST


13 - 17. 04
II FESTIWAL FILMOWY ANDROGYNE

przegląd filmów dotyczących kwestii tożsamości płciowej
i zacierania się granic między płciami
 

Przegląd zorganizowany został przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych TRANSFER, KINO.LAB i nieformalną grupę LESISTA
we współpracy z Ambasadą Francji i British Council

 

 

          Androgynia to zawieszenie między kobiecością a męskością, zatarcie granic płci, wyjście poza podział, który funkcjonuje jako najtwardsza chyba norma kulturowa. Filmy pokazane podczas przeglądu, choć dotykają tego samego problemu transpłciowości, ujmują go z różnych perspektyw, są różnorodne zarówno pod względem tematycznym, jak i wizualnym. Każdy z nich jest silną, wyjątkową, czasem kontrowersyjną i eksperymentalną formalnie wypowiedzią.

13.04 śr.          godz. 20.00 Performance, reż. D. Cammell / N. Roeg, Wlk. Bryt., 1970, 105'

14. 04 czw.         godz. 20.00         Wild Side, reż. S. Lifshitz, Fr. 2004, 93

15. 04 pt.         godz. 18.00 Flying with one wing, reż. A. Handagama, Sri Lanka, 2002, 81'

                     godz. 20.00 Performance, reż. D. Cammell / N. Roeg, Wlk. Bryt., 1970, 105' 

16. 04 sob.         godz. 18.00         Gender X, reż. J. Ostertag, Niemcy 2004, 72'

                     godz. 20.00         Idol, reż. T. Haynes, Wlk. Bryt. / USA, 1998, 124'

17. 04 niedz.         godz. 18.00         Tabu, reż. N. Oshima, Japonia, 1999, 100'

                     godz. 20.00          Sous mes yeux, reż. V. Wagon, Fr. 2002, 91'

18. 04 pon.         godz. 20.00         Flying with one wing, reż. A. Handagama, Sri Lanka, 2002, 81'

 
Performance
Film absolutnie kultowy. Roeg i Cammel konfrontują ze sobą dwa światy - londyńskich gangsterów i dekadenckiej bohemy epoki swingującego Londynu. Pierwszy z nich reprezentuje Chas, drugi - były gwiazdor rocka, Turner. Bezlitosne machismo Chasa zderza się z androgynicznością Turnera, a ich osobowości ostatecznie zaczynają się nawzajem przenikać.

 
Wild Side

Stephanie, transseksualna prostytutka żyje w Paryżu z dwoma kochankami - Michaiłem, byłym rosyjskim żołnierzem i Jamelem, młodym Arabem, który, tak jak i ona, czasem zarabia na życie własnym ciałem. Po 15 latach Stephanie powraca z Paryża do rodzinnej wsi, by zająć się umierającą matką... 

 

Flying with one wing
Manju urodził się jako kobieta. Teraz pracuje jako mechanik samochodowy, ma żonę i stara się żyć w "męskim" świecie. Film opowiada nie tylko o życiu transseksualnej kobiety, ale tradycyjnym, ostrym podziale kobiecości i męskości w społeczeństwie Sri Lanki i jego konsekwencjach. 

 

Gender X
Dokument Julii Ostertag pokazuje transgenderowe życie Berlina - tych, którzy z bardzo różnych powodów chcą albo zamienić swoją płeć, albo z niej zrezygnować. Nie chcą funkcjonować ani w normie kobiecości, ani męskości. Gender X pokazuje życie transgenderowej sceny berlińskiej, ale stara się też powiedzieć coś ważnego i uniwersalnego na temat ludzkiej seksualności.

Gośćmi pokazu będą reżyserka oraz Rebecca Poppers - bohater filmu, słynna berlińska drag-queen.

 
Sous mes Yeux
20-letni Liam stroni od ludzi. Jego pozornie hermetyczny świat jest jednak otwarty dla wszystkich tych, którzy odwiedzą jego stronę - tam zobaczyć można nieustający film, rejestrację każdego jego działania. 
Jego życie odmienia się jednak, gdy do mieszkania, w którym pomieszkuje sprowadza się na kilka tygodni francusko-brytyjska para, Alison i James. Liam wchodzi pomiędzy nich i rozpoczyna się niezwykły, erotyczny dramat. 
Film był częścią telewizyjnej serii kanału Arte "Masculin/Feminin".
 

Velvet goldmine/ Idol
Opowieść o upadku i wzlocie glam rocka na początku lat 70., nostalgiczne wspomnienie niezwykłego czasu w pop-kulturze, kiedy zacieranie granic pomiędzy kobiecością i męskością było nie tylko możliwe, ale wręcz pożądane. Opowieść o fikcyjnych, androgynicznych gwiazdach glamu wzorowana jest bezpośrednio na historii gwiazd prawdziwych - Davida Bowie, Iggy'ego Popa, Marca Bolana i innych. 

 
Tabu
Wśród samurajów epoki shogunatu, wojowników szkolących się w sztuce władania mieczem, pojawia się niezwykły młodzieniec, Kano o hipnotyzującej, dziewczęcej urodzie. Budzi podziw, zazdrość, pożądanie, miłość - staje się centrum zainteresowania wszystkich zebranych w szkole.

 

-----------------------------

Warsztaty - Monologi płci czyli gender w życiu i fikcji
Zapraszamy na warsztaty, w trakcie których będziemy zastanawiać się nad elastycznością pojęć, norm i zwyczajów właściwych różnym płciom w odmiennych kulturach. Na podstawie tekstów kultury i rytuałów codziennych spróbujemy poddać refleksji pojęcie męskości, kobiecości i androgynii. Celem spotkania będzie zastanowienie się nad osobistymi granicami akceptacji różnorodności płci a granicą, którą stawiają społeczeństwa. Poprzez dyskusje, analizę tekstów i odgrywanie ról przyjrzymy się naszym wyobrażeniom i rzeczywistości.

 

Impreza - Androgyne Party
Na taneczną kulminację przeglądu zapraszamy w sobotę, 16 kwietnia do Regeneracji przy Puławskiej 61, start 21.00.

Bilet z przeglądu lub przebranie za przeciwną płeć gwarantuje bezpłatne wejście.

Zapewniamy atmosferę pełną tolerancji i muzyki podkręcanej przez Agnieszkę Szydłowską (Program 3 PR, ex Radiostacja) i odjazdową parę AntyDJ.

 

 

 

Bilety w cenie 12 zł. do nabycia w kasie na pół godziny przed seansem. 

Karnet na 7 filmów - 50 zł. 

Ilość miejsc ograniczona. Miejsca nienumerowane. Rezerwacje pod numerem 628 12 71-3 wew. 135 do odbioru najpóźniej 20 min. przed seansem. Informacje wew. 135 lub 160. Stałe informacje o programie na stronach: http://csw.art.pl/kino_lab
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20050407/10025103/attachment.html 


Więcej informacji o liście dyskusyjnej KINO.LAB