[KINO.LAB] francuskie rendez-vous DLA DZIECI przez cały kwiecień w weekendy

Ulka Sniegowska snieg w csw.art.pl
Czw, 31 Mar 2005, 15:05:15 MEST


MAŁE FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS
program pełnometrażowych francuskich filmów

animowanych dla młodych widzów

 

soboty i niedziele, 2-3, 9-10, 16-17, 23-24. kwietnia

bilety 10 zł

 

Bajki opowiadane przez Michela Ocelota i André Lindona, francuskich czarodziejów animacji, zdumiewają urodą, inteligencją i klarownością. W taki właśnie fantastyczny świat pragniemy porwać w kwietniowe weekendy dziecięcą publiczność Kina.Lab. W programie:

 

2. 04   sob.         godz. 14.00 / 10. 04         niedz.         godz. 15.00 / 16. 04         sob.         godz. 12.00  

KIRIKOU ET LA SORCIERE/ Kirikou i czarownica, reż. Michel Ocelot, Francja 1998, 74' (dubbing)

         Maleńki Kirikou rodzi się w Afrykańskiej wiosce, na którą czarownica Karaba rzuciła straszny urok: źródło wyschło, wieśniacy muszą płacić okup, ludzie są porywani lub znikają w tajemniczych okolicznościach. Karaba to kobieta wyjątkowa i okrutna, otoczona posłusznymi i groźnymi bóstwami. To  Kirikou ma uwolnić wioskę spod złego czaru.

         Odnajdujemy tu klasyczne motywy baśni i wierzeń ezoterycznych - inicjacja pozwala wspinać się na kolejne szczeble życia i wiedzy; czystość duszy otwiera wszystkie drzwi; cierpienie rodzi zło; głupota i ignorancja  powodują odrzucenie członka klanu z grupy.

         Na uwagę zasługuje strona wizualna filmu. Animacja - zabawna i żywa, wrażliwa i poetycka budzi zachwyt widzów w każdym wieku.

       

3. 04   niedz.         godz. 14.00 / 9. 04         sob.         godz. 12.00 / 24. 04         niedz.         godz. 15.00 

KSIĄŻĘTA I KSIĘŻNICZKI/ Princes et princesses, reż Michel Ocelot, Francja, 2000, 70'

            Witajcie w teatrze cieni Michela Ocelota! W Książętach i księżniczkach Ocelot wykorzystał ten sam rodzaj prostej, zachwycającej narracji, która zrobiła z Kirikou hit wszechczasów, tworząc olśniewające dzieło składające się z sześciu opowieści z różnych epok i stron świata.

Każdego wieczoru, dwoje ciekawskich i obdarzonych wyobraźnią dzieci, spotyka się w opuszczonym teatrze. Z pomocą technika i kilku komputerów rozpoczynają zabawę w teatr cieni, odgrywając wymyślone przez siebie historie: "Księżniczka z diamentami", "Czarownica i jej zamek", "Egipska królowa", "Stara Japonka", "Królowa przyszłości" i "Książęta i księżniczki". Jako bohaterowie sześciu opowieści, podróżują między zamierzchłą przeszłością a daleką przyszłością i docierają do wszystkich zakątków globu. Film ukazuje świat eleganckich, zaczarowanych sylwetek, który olśniewa widzów pięknem starożytnego Egiptu, wyrafinowaniem sztuki japońskiej, średniowiecznymi romansami i futurystyczną wizją roku 3000 stanowiąc doskonałą alternatywę dla tego, co proponuje dzieciom hollywoodzkie imperium Disneya... 

            Urok i magia dziecięcego uniwersum Michela Ocelot są oczywiste i zauważalne nawet dla osób nieszczególnie zainteresowanych animacjami i bajkami dla dzieci.

 

3. 04   niedz.  godz. 12.00 / 17. 04  niedz.  godz. 15.00 / 23. 04  sob.  godz. 12.00 

L'ENFANT INVISIBLE/ Niewidzialny chłopiec, reż. André Lindon, Francja 1984, 63' (bez dial)
Tematami filmu są rozstanie z dzieciństwem, inicjacja, a także samotność. Jest to historia chłopca, który podczas wakacji poznaje tajemniczą przeźroczystą dziewczynkę. Czas płynie powoli.  Mały chłopiec spędza wakacje nad morzem grając w tenisa, jeżdżąc na rowerze, spacerując po plaży, kiedy nagle mała złośliwa dziewczynka wynurza się z morza. Przeźroczysta dziewczynka coraz bardziej  pociąga chłopca, który w końcu traci głowę z miłości. Gubiąc się i odnajdując w rytm pór roku kończą razem, obydwoje niewidzialni. 

Animacja uwodzi oryginalnością i poetycką prostotą.

Film został od początku do końca zrealizowany przez samego reżysera. Praca zajęła mu 5 lat. Wyszukana i wciągająca historia jest opowiedziana jedynie przy pomocy środków wizualnych, bez użycia dialogów. Film odniósł spory komercyjny sukces i zdobył uznanie krytyki. 

 
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20050331/87f91a6d/attachment.html 


Więcej informacji o liście dyskusyjnej KINO.LAB