[KINO.LAB] weekend z animacją brytyjską i estońską!!!!!!

Ulka Sniegowska snieg w csw.art.pl
Wto, 28 Wrz 2004, 18:53:26 MEST


BAA - British Animation Awards (najlepsze brytyjskie animacje)
  1-10. X w Warszawie (Kino.LAB CSW)




  wstępne daty: 5 - 10. XI w Krakowie (Kino Pod Baranami)

  15-23. XI w Białymstoku (kino FORUM)

  23-30. XI w Łodzi (kino Charlie)

  i jeszcze dalej

  Program przygotowany we współpracy z British Council w Warszawie

   

  Zapraszamy na przegląd najlepszych brytyjskich filmów animowanych nagrodzonych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat prestiżowymi nagrodami British Animation Awards. Brytyjska animacja od wielu lat cieszy się znakomitą reputacją - zarówno dzięki niezwykłej różnorodności stosowanych technik, jak i zaangażowanej tematyce. British Animation Awards przyznawane są co dwa lata w dziewiętnastu kategoriach. W ramach naszego przeglądu zaprezentujemy pięć zestawów filmów nagrodzonych na BAA w latach 1994 - 2004.

  Niezwykły rozkwit współczesnej animacji brytyjskiej jest w dużej mierze zasługą wsparcia udzielanego twórcom przez brytyjskie kanały telewizyjne zajmujące się szeroko pojętą kulturą, takie jak Channel 4, S4C, czy BBC. Channel 4 współfinansował między innymi eksperymentalne prace takich artystów jak Sarah Cox (3 Ways to go), Jonathan Hodgson (Feeling My Way), Robert Bradbrook (Home Road Movies - film który zdobył wyróżnienie podczas Krakowskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w 2002 roku), czy Chris Shepherd (Dad's Dead). Z kolei dzięki pomocy BBC mogły powstać takie realizacje jak Wallace & Gromit Nicka Parka czy Flatworld autorstwa Daniela Greavesa (zdobywca Oscara w 1991 roku za film Manipulation). Szczególną cechą brytyjskiej animacji jest wzajemne oddziaływanie na siebie prac komercyjnych - animowanych reklam, telewizyjnych seriali, czołówek programów czy teledysków - i często niezwykle osobistych filmów "artystycznych". Firmy reklamowe oferują utalentowanym animatorom ogromne budżety i najnowocześniejszy sprzęt. Działalność komercyjna pozwala artystom zdobyć doświadczenie, które wykorzystują później w pracach tworzonych na własny rachunek. Z kolei osobiste, eksperymentalne prace często stają się inspiracją dla twórców reklam. Seria Creature Comforts stworzona w studiu Aardman Animations (producenta takich "hitów" animacji jak Wściekłe gacie czy Uciekające kurczaki) stała się impulsem do realizacji serii reklam wykorzystujących te same postacie. 

  Kolejnym polem do popisu dla animatorów są telewizyjne seriale animowane - zarówno te przeznaczone dla dzieci, jak i dla dorosłych. Brian Wood, autor prezentowanego w jednym z zestawów krótkiego filmu Mr Jessop odniósł ogromny sukces komercyjny serialem Bliźniaki Cramp (pokazywanym obecnie w Cartoon Network). Z kolei jeden z najsłynniejszych obecnie brytyjskich animatorów, Mark Baker (autor filmu Jolly Roger) wspólnie z Neville Astleyem stworzył niezwykle ciekawą serię The Big Knights, w nowatorski sposób łącząc animację tradycyjną i komputerową. Wielu młodych brytyjskich animatorów zajmuje się również tworzeniem teledysków - ten rodzaj twórczości pozwala na większą swobodę niż w przypadku telewizyjnych seriali. Przykładem Richard Kenworthy (pokazujemy jego film dyplomowy zrealizowany w The Royal College of Arts - The Littlest Robo), współtwórca kolektywu Shynola, realizującego wideoklipy dla tak uznanych artystów jak Blur czy Radiohead. Silnymi ośrodkami animacji są również brytyjskie uczelnie artystyczne - wspomniany Royal College of Art, National Film and Television School (Novelty Leigha Hodgkinsona, Metalstasis Matta Hooda), czy Kingston College (Rien, Sticky Business). Warto wreszcie wspomnieć, że nie wszyscy twórcy brytyjskiej animacji są Brytyjczykami - choć żyją i pracują w Wielkiej Brytanii. Tak jak Michael Dudok deWit - Holender, autor nagrodzonego w 2001 roku Oskarem filmu Father and Daughter (film zdobył kilkanaście nagród na rozmaitych festiwalach - również w Krakowie); Finka Marjut Rimmenen (Many Happy Returns), czy Francuzka Gaelle Denis (Fish Never Sleep).



  ANIMACJA ESTOŃSKA 
  1-2. X, godz. 20.00

    W Estonii produkowanych jest rocznie aż osiem filmów animowanych. To dużo, jeśli wziąć pod uwagę wielkość kraju oraz fakt, iż filmy te mają takie same budżety jak filmy fabularne. Co ważniejsze, estońska animacja zaliczana jest do najlepszych na świecie, zdobywając liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach.

    Mimo, że pierwszy estoński film animowany Przygody psa Juku powstał już w 1931 roku, prawdziwe początki animacji w tym kraju wiążą się z osobą Eleberta Tuganova, który w latach pięćdziesiątych XX w. założył Nukufilm, studio animacji lalek. W latach siedemdziesiątych z inicjatywy Reina Raamata powstało studio produkujące filmy rysunkowe - Joonisfilm. Oba studia działały w ramach wytwórni Tallinnfilm. Raamat był pierwszym estońskim twórcą animacji, który zdobył rozgłos międzynarodowy m.in. za sprawą takich filmów jak "Duży Tyll" (1980) o estońskim bohaterze mitycznym. Joonisfilm okazał się kuźnią talentów: Matti Kütt, Janno Poldma, Heiki Ernits czy wreszcie Priit Pärn, najsłynniejszy obecnie estoński autor filmów animowanych, a także szef wydziału filmowego Akademii Sztuki w Turku w Finlandii. Jego film "Noc Marchewek" stał się filmem kultowym. Na przeglądzie zobaczyć będzie można najnowsze dzieło Pärna - "Karl i Marylin". 

    Absurdalne, dziwne, filozoficzne, surrealistyczne - tak bywają opisywane te filmy. Każdy z nich jest inny, jednak łączy je specyficzne estońskie poczucie humoru i charakterystyczny stosunek Estończyków do otaczającego ich świata. - Radosław Surowiec  - organizator przeglądu, wiceprezes Stowarzyszenia ProEstonia

    Podziękowania: Stowarzyszenie ProEstonia, Ambasada Republiki Estonii w Polsce, Eesti Filmi Sihtasutus 

     

    program 1 (rysowanki), piątek:
    "Bermuda" (Bermuda) - Ülo Pikkov - 1998 - 14 min 

    W stojącym na pustyni wraku statku żyje marynarz wraz z syreną. Syrena jest całkowicie uzależniona od marynarza, który codziennie przynosi jej wodę. W ich życie wkracza centaur, który destabilizuje ten związek.

    "Mont Blanc" (Mont Blanc) - Priit Tender - 2001 - 11 min
    Pewien Japończyk opuszcza swoją francuską żonę, aby osiąść na Fudżijamie. Ziemia pod jego stopami zaczyna się trząść. Katastrofa to tylko kwestia czasu...

    "Karl i Marylin" (Karl ja Marylin) - Priit Pärn - 2003 - 24 min

    Karl jest zmęczony ciężkim piętnem swej sławy i decyduje się od niej uwolnić. Wraca do życia pomiędzy "normalnymi ludźmi", gdzie krzyżują się jego ścieżki z szukającą sławy Marylin. Karl posiada siłę, która zamienia Marylin w idola tłumów. Ale nie na długo.

    "Ulica Weitzenberga" (Weitzenbergi tänav) - Kaspar Jands - 2002 - 11 min
    Mężczyzna marzy o kobiecie. Kobieta zainteresowana jest kimś innym. Mężczyzna porzuca próby zainteresowania kobiety, znajdując inny obiekt pożądania. Kobieta w końcu interesuje się mężczyzną. Nowe żądze mężczyzny powodują, że znajduje się on w tarapatach.

    "Koncert dla marchwiowego ciasta" (Konstsert porgandipirukale) - Heiki Ernits, Janno Poldma - 2002 - 11 min 

    Babcia postanawia upiec ciasto marchwiowe i wysyła dziadka z wnuczką, aby przynieśli marchew z ogródka. Gdy wracają, okazuje się, że babci nie ma. Postanawiają wyruszyć na poszukiwania. Wszystko przy wtórze kociej orkiestry.

    program 2 (kukiełki itp.), sobota
    "Droga do Nirwany" (Teekond Nirvaanasse) - Mait Laas - 2000 - 14 min
    Opowieść o młodym człowieku, który chce przekroczyć horyzont.

    "Instynkt" (Instinkt) - Rao Heidments - 2003 - 10 min
    Konsekwencje spowodowane utratą przez Stwórcę kontroli nad własnym dziełem. Godne polecenia dla wszystkich uwikłanych w klonowanie.

    "Barbarzyńcy" (Barbarid) - Hardi Volmer - 2003 - 17 min
    "Barbarzyńcy" są adaptacją baśni "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", w której Śnieżką jest obywatelką Barbielandu a krasnoludkami stare, nieużywane już lalki żyjące w piwnicy. 

    "Mieć duszę" (Hing Sees) - Riho Unt - 2002 - 18 min
    Film oparty jest na powieści "Żyjące lalki" estońskiego pisarza Antona Hansena Tammsaare. "Mieć duszę" to historia o małym chłopcu i jego wielkim marzeniu - żołnierzykach z duszami, którzy przy umieraniu zamykają oczy.

    "Lisica" (Rebasenaine) - Priit Tender - 2002 - 10 min
    Film oparty jest na legendzie Indian Mapuche z Chile. Jest to historia lisicy, która idzie do nieba, aby odwiedzić wujka. Zostaje jednak z niego siłą wyrzucona.

  ------------------------------------------------------------------------

  Bilety w cenie 10 zł. do nabycia w kasie na pół godziny przed seansem. Ilość miejsc ograniczona. Miejsca nienumerowane. Rezerwacje pod numerem 628 12 71-3 wew. 135 do odbioru najpóźniej 20 min. przed seansem. Informacje wew. 135 lub 160. Stałe informacje o programie na stronach: http://csw.art.pl/kino_lab
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20040928/1fa28a00/attachment.html 


Więcej informacji o liście dyskusyjnej KINO.LAB