[KINO.LAB] KENIJCZYCY w KINO.LABie już w niedzielę

Ula Sniegowska snieg w csw.art.pl
Pią, 7 Maj 2004, 13:48:30 MEST


     
      

 



Kenijscy absolwenci łódzkiej Szkoły filmowej

9 maja (niedziela) godzina 19.00

 

"To ciekawe zjawisko w historii naszej uczelni. W ciągu wielu lat, studenci z Kenii stworzyli ciekawą grupę twórczą".

(prorektor PWSFTViT, A. Bednarek)

 

Pierwszym Kenijczykiem w łódzkiej szkole filmowej był Sao Gamba, który rozpoczął tu studia w 1965 roku. W latach 80. JAM Karanja studiował na wydziale reżyserii a Stan Barua na wydziale operatorskim. W 89. roku Jakub Barua dołączył do wydziału reżyserii.

 

Sao Gamba, nestor kinematografii kenijskiej, wytrwale dokumentuje tradycyjny świat afrykańskich wierzeń, mitów i legend. "Imashoi ol Masae", miejscami wręcz transowy film o Masajach, jest uznawany za najważniejszy jaki kiedykolwiek powstał o tej społeczności. Udało mu się uchwycić w tym filmie z początku lat 70. ich autentyczną kulturę. Gamba jest także autorem pierwszej kenijskiej fabuły. Jest wszechstronnym artystą będąc zarazem bajarzem, malarzem i rzeźbiarzem.

 

JAM Karanja, tragicznie niespełniona nadzieja kenijskiego kina, stał się legendą jeszcze będąc w Łodzi. Zmarł przedwcześnie w 2002 roku. W Kenii stał się wybitnym obrońcą Praw Człowieka. 'Buntownikiem z powodem'. Skutecznie przełamywał uprzedzenia dotyczące osób niepełnosprawnych zarówno w Polsce jak i w Kenii. Sprzeciw wobec niesprawiedliwości wyraził już w szkolnej etiudzie "Urodzeni w kajdanach". Na pokazie zobaczymy także jego dyplomowy dramat sensacyjny "Pułapka", z rolą Leona Niemczyka.

 

Stan Barua, to jeden z najzdolniejszych absolwentów wydziały operatorskiego. Ustawicznie podróżuje po wszystkich zakątkach świata, z tego względu że producenci i reżyserzy polegają na jego niezwykłym wyczuciu obrazowania i estetyki najprzeróżniejszych kręgów kulturowych: Afryki, Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Południowej Ameryki i północnej Ameryki gdzie obecnie mieszka. Za zdjęcia otrzymuje nagrody na licznych międzynarodowych festiwalach. 

 

Jakub Barua, fascynację historią i mitologią objawia zarówno w formach dokumentalnych jaki i fabularnych. W "Polskich odcieniach" ukazuje po raz pierwszy tak obszernie, tysiącletnie związki pomiędzy Polską i Afryką. Opowieść, którą stworzył w poetyckich "Miejscach zapomnianych" został uznany w Kenii za autentyczną część jej odległej mitologii. Międzynarodowa realizacja, podczas której także odtwarzał pionierski lot dookoła Ziemi Amelii Earhart, znalazł już poczesne miejsce w Smithsonian Museum w USA. 

 

PROGRAM POKAZU:

 

PUŁAPKA - reż. JAM Karanja, 16'

URODZENI W KAJDANACH - reż. JAM Karanja, 2'

TWORZE ZEBY ZYC - rez. JAM Karanja, 7'

JESTEŚ U SIEBIE  (Uko Nyumbani)- reż. Stan Barua, 5' 

POWITANIE - reż. Jakub Barua, zdj. Stan Barua, 6'

JEŹDZIEC - reż. Jakub Barua, zdj. Stan Barua, 10'

DOLINA CIENI  - reż. Jakub Barua, zdj. Stan Barua, 4'

Z ŻYCIA MASAJÓW (Imashoi ol Masae) - reż. Sao Gamba, 49' (Film z angielskimi napisami, bez tłumaczenia)

MIEJSCA ZAPOMNIANE - reż. Jakub Barua, zdj. Stan Barua, 20'

 

Przegląd przygotowany we współpracy z PWSFTviT,

ambasadą RP w Nairobi i studiem filmowym Kronika.

 

 
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20040507/67e46c07/attachment.html 


Więcej informacji o liście dyskusyjnej KINO.LAB