[KINO.LAB] KWIECIEN: Isabelle Huppert - Short Waves - Krótko mówiąc: po holendersku

KINO.LAB snieg w csw.art.pl
Pon, 29 Mar 2010, 14:27:10 CEST


FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS: Isabelle Huppert
m.in. Koronczarka, Ceremonia, 8 kobiet, Pianistka
2-30 kwietnia

SHORT WAVES
Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych
16 kwietnia, piątek, godz. 20.00

SHORTLY SPEAKING... DUTCH 
KRÓTKO MÓWIĄC... PO HOLENDERSKU
najnowsze krótkie animacje, fabuły i dokumenty z Holandii
22-25 kwietnia, czwartek-niedziela

KINOTERAPIA. ZWIĄZKI: John i Mary
17 kwietnia, sobota, od godz. 11.00

Ponadto:
LAS, reż Piotr Dumała: 9-15 kwietnia
LIBAN, reż. Samuel Maoz: 16-21 kwietnia
WSZYSTKO, CO KOCHAM, reż. Jacek Borcuch: 23-28 kwietnia
EKRAN OTWARTY: forum filmów niezależnych: 26 kwietnia, poniedziałek, godz. 20.00
NIC OSOBISTEGO, reż. Urszula Antoniak: 30 kwietnia, piątek, godz. 18.30

--------------------------------------------------------------------------------

KINO.LAB 
CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
tel. (22) 628 12 71-73 w.160, e-mail: prokino w csw.art.pl

Szczegółowy program projekcji, opisy filmów, ceny biletów: www.kinolab.art.pl

--------------------------------------------------------------------------------

FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS: Isabelle Huppert 
2-30 kwietnia

Kwietniowe Francuskie Rendez-Vous poświęcone będzie postaci Isabelle Huppert - francuskiej aktorki teatralnej i filmowej, laureatki nagród na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji, nagród Cezara czy BAFTA.
Aktorstwo studiowała w szkole Conservatoire d'Art Dramatique w Wersalu, a po ukończeniu studiów grała głównie w klasycznym repertuarze (m.in. w "Medei" Eurypidesa). 
W filmie po raz pierwszy pojawiła się w 1971 roku i szybko stała się jedną z najbardziej cenionych aktorek filmowych swojego pokolenia, co umożliwiło jej pracę z wieloma znakomitymi reżyserami, wśród których byli m.in. Jean-Luc Godard, Claude Chabrole, Claude Goretta, Michel Cimino, Andrzej Wajda, Olivier Assayas, François Ozon, Michael Haneke.

Program filmowy: 
Koronczarka/ La Dentelliere, reż. Claude Goretta, Francja/ Szwajcaria/ RFN 1977
Od pierwszego wejrzenia/ Coup de foudre, reż. Diane Kurys, Francja 1983
Pani Bovary/ Madame Bovary, reż. Claude Chabrol, Francja 1991
Ceremonia/ La Cérémonie, reż. Claude Chabrol, Francja 1995
Pianistka/ La Pianiste, reż. Michael Haneke, Austria/ Francja/ Niemcy 2001
8 kobiet/ 8 femmes, reż. François Ozon, Francja/ Włochy 2002

Opisy filmów: http://www.kinolab.art.pl/info.php?id=332 

--------------------------------------------------------------------------------

SHORT WAVES: Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych 
16 kwietnia, piątek, godz. 20.00

Na program tegorocznego Short Waves złożą się najlepsze polskie krótkometrażówki wyprodukowane po 2008 roku, a podczas projekcji będzie można zobaczyć zarówno filmy premierowe, jak i te, które nagradzano już na innych wydarzeniach filmowych

Na Festiwal zostało nadesłanych ponad 150 filmów - wśród nich animacje, dokumenty, fabuły, teledyski, video-art i reklamy, spośród których wybrane zostały najbardziej reprezentatywne pod względem tematyki i formy.
W programie znalazły się m.in.: "Kaszel Umarlaka" Krzysztofa Borówki - realizm magiczny w gwiazdorskiej obsadzie, "Powrót" Anny Błaszczyk - siedmiominutowe science-fiction o powrotach z gwiazd po latach, kiedy już nic nie wydaje się takie samo czy nagrodzony na Festiwalu Ale Kino! "Rabbit Case" Jakuba Wrońskiego - animacja, w której wilk nie goni zająca jak w radzieckiej kreskówce, ale pomaga mu wyjść z pociągowej traumy. Ponadto "Koniec" Agnieszki Pokrywki - oparta na fragmencie "Rzeźni nr 5" Kurta Vonneguta opowieść o II wojnie światowej obserwowanej na wstecznym biegu, "Niewidzialni" Katarzyny Gondek - wysmakowany formalnie film dokumentujący lekcje tańca dla niewidomych, któremu daleko do płaczliwego melodramatu o osobach niepełnosprawnych, a także teledysk "Everytime" Katarzyny Kijek i Przemysława Adamskiego do piosenki brytyjskiego zespołu Oi Va Voi, zrealizowany w całości przy użyciu niszczarki do papieru oraz aparatu fotograficznego.

Publiczność będzie miała szansę zagłosować na najlepszy film, a zwycięzca otrzyma nagrodę wysokości 10 tysięcy złotych.

--------------------------------------------------------------------------------

SHORTLY SPEAKING... DUTCH / KRÓTKO MÓWIĄC... PO HOLENDERSKU
22-25 kwietnia, czwartek-niedziela

Holendrzy to mistrzowie oszczędnej, eleganckiej formy - zarówno w architekturze i sztuce, jak również w filmie.
Autorami krótkich form są nie tylko studenci szkół filmowych czy artystycznych, ale w dużej mierze profesjonalni filmowcy i uznani artyści, stąd w wielu wypadkach nie są to efekty prób początkujących twórców, ale misterne krótkometrażowe dzieła na bardzo wysokim poziomie. Zwłaszcza abstrakcyjna animacja jest niewątpliwym atutem Holendrów.

Filmy te poruszają zazwyczaj tematy uniwersalne, choć nie brakuje także tematyki lokalnej - dotykającej współczesnej Holandii, zarówno w skali makro, jak i w skali mikro. Pełne są charakterystycznej ironii i poczucia humoru nawet w przypadkach, kiedy poruszają sprawy poważne i trudne. Równocześnie autorzy kładą ogromny nacisk na nowatorską formę i eksperyment formalny, dzięki czemu wiele z filmów trudno jednoznacznie zaszufladkować zgodnie z tradycyjnym podziałem na fabułę, dokument i animację.
Wszystko to sprawia, że spotkanie z krótkim filmem holenderskim to przygoda, zetknięcie się z innym sposobem patrzenia na świat.

"Krótko mówiąc... po holendersku" organizowane jest przez KINO.LAB już po raz trzeci (poprzednie edycje odbyły się w latach 2006 i 2008) dzięki pomocy Ambasady Królestwa Niderlandów i Holland Film.

--------------------------------------------------------------------------------

KINOTERAPIA. ZWIĄZKI: John i Mary
17 kwietnia, sobota, od godz. 11.00 (seans i dyskusja + warsztaty kinoterapeutyczne)

Projekt Kinoterapia w marcu zainaugurował drugi cykl, którego motywem przewodnim są związki - znaczące relacje między ludźmi, przede wszystkim miłość.
Program każdego spotkania w ramach cyklu to pokaz filmu, dyskusja z psychologami i terapeutami, ludźmi filmu, wykładowcami SWPS, a także warsztaty rozwoju osobistego.
Celem całości projektu jest intymne spotkanie z filmem, traktowanym jako współczesny mit, w którym można odkryć aspekty własnego losu, zobaczyć podobieństwa z doświadczeniami innych ludzi, zmierzyć się z własnymi stereotypami. "Seanse bez popcornu" mają na celu głębszą refleksję nad kinem w opozycji do pospiesznego i pobieżnego kontaktu z filmem. Dyskusje w interdyscyplinarnym gronie pozwolą na łączenie refleksji kulturoznawczej, filmoznawczej z podejściem psychologicznym, natomiast warsztaty umożliwią zrównoważenie intelektualnej interpretacji opowieści filmowej z emocjonalnym jej przeżywaniem.

John i Mary
John (Dustin Hoffman) jest projektantem wnętrz. W pewien piątkowy wieczór poznaje w barze Mary (Mia Farrow). Spędzają razem noc. Ponieważ żadne z nich nie jest szczególnie zainteresowane kontynuacją znajomości, sobotni poranek wprawia oboje w zakłopotanie. Mimo wszystko podczas śniadania próbują nawiązać nieco bliższą znajomość. Jednak po tym, jak Mary staje się świadkiem rozmowy Johna z byłą dziewczyną, natychmiast postanawia uciec z jego mieszkania.

--------------------------------------------------------------------------------

LAS, reż Piotr Dumała
9-15 kwietnia

Piotr Dumała - plastyk, rysownik, scenarzysta, pisarz, a przede wszystkim jeden z najbardziej znanych w Polsce autorów animacji - zdecydował się zrealizować film fabularny. W graficznych, drobiazgowo zaplanowanych, czarno-białych kadrach fotografowanych przez Adama Sikorę, przeniósł na ekran atmosferę swoich animacji pełnych niedopowiedzenia i tajemnicy, poszukujących odpowiedzi na najważniejsze pytania egzystencjalne.
Akcja filmu toczy się w dwóch czasoprzestrzeniach. Starzec prowadzi syna przez las, a jednocześnie leży pod jego opieką, przykuty do łóżka śmiertelną chorobą. Film podejmuje próbę zobrazowania strefy granicznej między życiem a śmiercią. Bada trudną relację porozumienia między ojcem a synem. Tytułowy las, zainspirowany niezwykłym snem, jest metaforą zbioru wszystkich ludzkich losów.

--------------------------------------------------------------------------------

LIBAN, reż. Samuel Maoz
16-21 kwietnia

Akcja filmu rozgrywa się podczas pierwszej wojny libańskiej, na początku czerwca 1982 roku. Czterech młodych czołgistów, wspartych niewielką grupą żołnierzy piechoty, zostaje wysłanych na swoją pierwszą walkę. Łatwa na pozór misja sprawdzenia obcego terenu przeradza się jednak w horror, okazuje się śmiertelną pułapką, a czwórka izraelskich żołnierzy jest zdana wyłącznie na siebie.
"Liban" to film wyjątkowy. Nikt wcześniej nie pokazał wojny w taki sposób, w jaki uczynił to Maoz. Świat zewnętrzny możemy oglądać tylko z perspektywy uwięzionych w czołgu żołnierzy, obserwując go przez wizjer lufy, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie klaustrofobii.

--------------------------------------------------------------------------------

WSZYSTKO, CO KOCHAM, reż. Jacek Borcuch
23-28 kwietnia

Młodość, miłość, wolność, bunt i muzyka - jest czas, gdy wszystko zdarza się po raz pierwszy, a miłość ma smak oranżady.
Wiosna 1981 roku w Polsce. W nadmorskim miasteczku 18-letni Janek, syn oficera marynarki wojennej, zakłada zespół punkrockowy, by głośno krzyczeć o rzeczach dla niego najważniejszych. Jego życie wypełnia muzyka i pierwsza wielka miłość - Basia. To jednocześnie czasy, gdy "Solidarność" walczy o wolność i demokrację, a w kraju narasta napięcie. Komuniści potajemnie szykują stan wojenny. Bunt młodości w czasie politycznej zawieruchy może stać się zarzewiem tragedii. Gwałtowny konflikt z komisarzem stanu wojennego i śmierć bliskiej osoby będą motorem poważnych zmian w życiu Janka.

--------------------------------------------------------------------------------

NIC OSOBISTEGO, reż. Urszula Antoniak
30 kwietnia, piątek, godz. 18.30 + kontynuacja tytułu w maju

Anne wyjeżdża do Irlandii, gdzie wiedzie samotne życie włócząc się wśród surowych krajobrazów Connemary. W czasie swoich wędrówek odkrywa dom mieszkającego na odludziu Martina. Film z wielką wrażliwością zgłębia wybór samotnego życia i problemy z utrzymaniem albo wyrzeczeniem się tego wyboru. Przypadek zbliża dwoje skrajnie różnych i bezkompromisowych bohaterów, którzy przywiązują się do siebie niemal wbrew własnej woli. 
Nagrody dla najlepszego filmu debiutanckiego i dla najlepszej aktorki na tegorocznym festiwalu w Locarno.
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20100329/1105cacb/attachment-0001.html 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 70824 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20100329/1105cacb/attachment-0007.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 53609 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20100329/1105cacb/attachment-0008.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 18952 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20100329/1105cacb/attachment-0009.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 80086 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20100329/1105cacb/attachment-0010.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 60074 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20100329/1105cacb/attachment-0011.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 61075 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20100329/1105cacb/attachment-0012.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 56769 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20100329/1105cacb/attachment-0013.jpe 


Więcej informacji o liście dyskusyjnej KINO.LAB