[KINO.LAB] 13-20 marca: Jacques TATI - Kinoterapia - Klasa - Bracia Karamazow - 9. Tydzien Kina Hiszpanskiego

Ulka Sniegowska snieg w csw.art.pl
Czw, 12 Mar 2009, 13:41:24 CET


RETROSPEKTYWA FILMÓW JACQUES'A TATIEGO
Dzień świąteczny: 13 marca, piątek, godz. 19.00 
Mój wujaszek: 13 marca, piątek, godz. 20.30
filmy krótkometrażowe: 14 marca, sobota, godz. 19.00 + 17 marca, wtorek, godz. 19.00
Pan Hulot wśród samochodów: 14 marca, sobota, godz. 20.30
Wakacje pana Hulot: 15 marca, niedziela, godz. 18.00
Playtime: 15 marca, niedziela, godz. 20.00
marcowa część retrospektywy trwa do 31. marca

KINOTERAPIA: Darling
14 marca, sobota, godz. 11.00 
KLASA (Entre les murs)
14 marca, sobota, godz. 16:00
BRACIA KARAMAZOW
16 marca, poniedziałek, godz. 19:00
18 marca, środa, godz. 20:30
19 marca, czwartek, godz. 20:30

9. TYDZIEŃ KINA HISZPAŃSKIEGO
od piątku 20 marca

KINO.LAB 
CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
tel. (22) 628 12 71-73 w.160, e-mail: prokino w csw.art.pl
www.kinolab.art.pl


--------------------------------------------------------------------------------

RETROSPEKTYWA FILMÓW JACQUES'A TATIEGO 
W ramach cyklu FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS w marcu i kwietniu przypomnimy najważniejsze dzieła jednego z najbardziej uznanych francuskich reżyserów i aktorów - Jacquesa Tatiego, który w swoich filmach stworzył charakterystyczną postać komediową, niejednokrotnie porównywaną z postaciami z filmów Charliego Chaplina.
Jacques Tati
Francuski reżyser, aktor, scenarzysta i producent. Początkowo zajmował się sportem (zawodowy rugbysta, także tenisista, bokser i piłkarz), a od 1931 pracował jako komik w kabaretach, był także aktorem w filmach krótkometrażowych Rene Claire'a. Jeszcze w latach 30. zaczął zajmować się filmem jako reżyser i producent. Jako aktor, w latach powojennych stworzył charakterystyczną postać komediową - przygarbionego (co wynikało z wysokiego wzrostu Tatiego) samotnika, z fajką, w zabawnym kapelusiku.
W jego filmach pojawia się specyficzne poczucie humoru, wynikające często nie z dialogów (te u Tatiego pojawiają się zresztą bardzo rzadko), ale z komizmu sytuacyjnego. 

Dzień świąteczny/ Jour de fete, Francja 1949 / 13 marca, piątek, godz. 19.00 
Film przedstawia dwa dni z życia prowincjonalnego francuskiego miasteczka. Głównym bohaterem jest poczciwy, choć nieco niezdarny i naiwny, listonosz François, grany przez samego Tatiego. W miasteczku odbywa się świąteczny jarmark, podczas którego znajomi upijają go i prowadzą do namiotu, w którym wyświetlany jest dokument o pracy amerykańskich listonoszy - błyskawicznie działających i wyposażonych w zaawansowany technologicznie sprzęt. Małomiasteczkowy listonosz bierze film bardzo poważnie - nie posiada wprawdzie nowoczesnego sprzętu, ale mimo wszystko stara się naśladować amerykańskich kolegów. "Dzień świąteczny" uznany jest za jeden z najlepszych filmów Tatiego. 
Mój wujaszek / Mon oncle, Francja/ Włochy 1958; 110' / 13 marca, piątek, godz. 20.30 
W filmie Tati przedstawił w satyrycznym świetle technicyzację życia codziennego. Tytułowy bohater przybywa do willi pana Arpel, w której zainstalowano różne nowoczesne wynalazki. Seria komicznych sytuacji wywołanych przez niezgrabnego pana Hulot pokazuje, że technika może unieszczęśliwić i ubezwłasnowolnić człowieka. Film został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego. 

Filmy krótkometrażowe: Szkoła listonoszy/ L' École des facteurs + Soigne ton gauche + Cours du soir
14 marca, sobota, godz. 19.00 + 17 marca, wtorek, godz. 19.00
Szkoła listonoszy/ L' École des facteurs, reż. Jacques Tati, Francja 1947, 18'
Wiejski listonosz (Jacques Tati) z powodu zwiększonego zakresu obowiązków musi przyspieszyć tempo pracy. Pośpiech i specyfika interakcji społecznych wynikająca z wykonywanego zawodu powodują serię komicznych, czasem absurdalnych sytuacji. 
Soigne ton gauche, reż. René Clément, scen. Jacques Tati, Francja 1936, 20'
Bohaterem filmu jest bokser, który razem ze swoim zespołem trenuje na wsi do kolejnej walki. Właściciel sąsiedniej farmy, Roger, zaniedbuje swoje obowiązki gospodarskie. Obserwując przygotowania bokserów, Roger zaczyna wyobrażać sobie siebie w roli zawodnika. Kiedy żaden z członków zespołu nie jest już w stanie wytrzymać tempa narzuconego przez lidera - Roger przyłącza się do treningów, choć jego wiedza o boksie jest wyjątkowo znikoma. 
Cours du soir, reż. Nicolas Ribowski, scen. Jacques Tati, Francja 1967, 30'
Tati uczy studentów technik mimicznych, które wykorzystuje w swojej grze aktorskiej. Pokazuje jak zagrać wędkarza czy listonosza, prezentuje grę w tenisa i jazdę konno. 

Pan Hulot wśród samochodów/ Trafic , Francja/Włochy 1971 
14 marca, sobota, godz. 20.30
Kolejna komedia z cyklu zwariowanych przygód pana Hulot, który tym razem konstruuje niezwykły samochód turystyczny i jedzie na targi motoryzacyjne w Amsterdamie.
Wakacje pana Hulot/ Les Vacances de Monsieur Hulot, Francja 1953 / 15 marca, niedziela, godz. 18.00
Pan Hulot wybiera się na wakacje do cichego, nadmorskiego kurortu. Wraz z jego przybyciem kończy się spokój hotelowych gości - nie mając złych intencji, bohater co chwila powoduje katastrofę.
Drugi film długometrażowy Jacquesa Tatiego zdobył nagrodę krytyki na Festiwalu w Cannes w 1953 roku. Był nagradzany także na festiwalach w Nowym Jorku i Edynburgu. 
Playtime, Francja/Włochy 1967 / 15 marca, niedziela, godz. 20.00
Kolejny film, którego bohaterem jest pan Hulot. Tym razem wybiera się on na spotkanie z amerykańskim biznesmenem w biurowej dzielnicy Paryża. W korytarzach pełnego zakamarków budynku pan Hulot napotyka niemieckiego sprzedawcę, wpada na starego kolegę, spotyka amerykańskich turystów. Wdaje się w absurdalne sytuacje, powodując przy tym chaos i zamieszanie. 
Pełny repertuar retrospektywy i opisy filmów: http://www.kinolab.art.pl/info.php?id=231 

--------------------------------------------------------------------------------

KINOTERAPIA, spotkania między kadrami: Darling (reż. Johan Kling, Szwecja 2007) + dyskusja + warsztaty kinoterapeutyczne
14 marca, sobota, godz. 11.00 (film w sali kinowej + warsztaty w Sali Edukacyjnej CSW)
Kinoterapia. Spotkania między kadrami to projekt organizowany przez Fundację Generator i Trio Kobiet Niezależnych. Są to pokazy filmów wzbogacone o panel dyskusyjny oraz warsztaty rozwoju osobistego. Celem projektu jest intymne spotkanie z filmem, traktowanym jako współczesny mit, w którym możemy odkryć aspekty własnego losu, zobaczyć podobieństwo z doświadczeniem innych ludzi, zmierzyć się ze stereotypami.
W ramach marcowej Kinoterapii, w ramach cyklu "Inność" pokazany będzie szwedzki film "Darling" z 2007 roku w reżyserii Johana Klinga. Bohaterką filmu jest Eva, atrakcyjna dziewczyna z wyższych klas, oraz Bernard, bezrobotny 60-latek. Na skutek nieoczekiwanego splotu okoliczności ich ścieżki przecinają się. Rodzi się zupełnie nieprawdopodobna przyjaźń. 
Więcej infomacji: www.kinoterapia.pl 

--------------------------------------------------------------------------------

KLASA (Entre les murs), reż. Laurent Cantet, Francja 2008
14 marca, sobota, godz. 16:00
François jest nauczycielem, pracuje w jednej z paryskich szkół. Do klasy, której jest wychowawcą, uczęszczają głównie dzieci imigrantów - z krajów afrykańskich, azjatyckich, Bliskiego Wschodu... Portret grupy uczniów odzwierciedla problemy społeczne i kulturowe współczesnej Francji, ukazując także dylematy wychowawcze, z jakimi muszą sobie radzić nauczyciele. Nawet jeśli pedagodzy lubią i szanują swoich uczniów, zachowują swoje zasady, a nie wszyscy podopieczni je akceptują. 
Film zaciera granice między fabułą a dokumentem - reżyser nakręcił swój film w prawdziwej szkole, a aktorzy grający uczniów to prawdziwi gimnazjaliści, z którymi Laurent Cantet pracował przez wiele miesięcy przed przystąpieniem do zdjęć. François Bégaudeau, grający nauczyciela, to również postać rzeczywista - nauczyciel i autor książki, która stała się bazą scenariusza do filmu. 
Film uhonorowany Złotą Palmą w Cannes w 2008 oraz nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. 
  
BRACIA KARAMAZOW/ Karamazovi, reż. Petr Zelenka, Czechy/Polska 2008
16 marca, poniedziałek, godz. 19:00 + 18 marca, środa, godz. 20:30 + 19 marca, czwartek, godz. 20:30
Historia rozgrywa się we współczesnej Polsce, w krakowskiej Nowej Hucie - do Krakowa przyjeżdża zespół praskich aktorów z reżyserem przedstawienia (Roman Luknár) na czele, żeby podczas alternatywnego festiwalu w nietradycyjnej przestrzeni stalowni wystawić sceniczną adaptację dzieła Dostojewskiego "Bracia Karamazow". 
Sztuka teatralna, której podstawą jest dochodzenie w sprawie ojcobójstwa, opowiada historię rozpustnika i cynika Fiodora Karamazowa (Ivan Trojan) i jego czterech synów - gwałtownego Dymitra (David Novotný), intelektualisty Iwana (Igor Chmela), pokornego Aloszy (Martin Myšička) i nieślubnego syna Smierdiakowa (Radek Holub). O zabicie ojca i sprzeniewierzenie pieniędzy zostaje oskarżony najstarszy syn Dymitr. W historię wplątane są także dwie kobiety - namiętna Gruszeńka (Lenka Krobotová) i cnotliwa Katarzyna (Michaela Badinková). 

--------------------------------------------------------------------------------

9. TYDZIEŃ KINA HISZPAŃSKIEGO
20 marca, godz. 21.00: RODZINA TARANTOS/ Los Tarantos, reż. Francisco Rovira Beleta, Hiszpania 1963
Klasyka kina hiszpańskiego. Fabuła filmu, zainspirowana historią Romea i Julii, rozgrywa się w Barcelonie w środowisku Gitanos (Cyganów).
Akcja, podobnie jak w dramacie Szekspira, rozgrywa się między dwoma skłóconymi i rywalizującymi ze sobą rodzinami, których dzieci łączy zakazana miłość. Film znakomicie obrazuje mentalność Cyganów i naturę ich życia. W kluczowych rolach wystąpili Carmen Amaya i Antonio Gades, światowej sławy tancerze flamenco. Nagrody i nominacje:
* Nagroda Hiszpańskiego Stowarzyszenia Scenarzystów Filmowych w kategorii najlepszy film,
* nominacja do Oskara w kategorii najlepszy film obcojęzycznego (1964),
* specjalne wyróżnienie na MFF Mar del Plata 1964. 

W KINO.LABie przegląd potrwa między 20 a 26 marca. 
Szczegółowy repertuar: http://www.kinolab.art.pl/info.php?id=230

--------------------------------------------------------------------------------

BILETY (z wyjątkiem Kinoterapii i 9. TKH): 10 zł (ulgowe) i 12 zł (normalne). 
Kinoterpia: seans + panel: 10 zł
seans + panel + warsztat: 60 zł normalny, 54 zł (10% zniżki) dla studentów SWPS (za okazaniem ważnej legitymacji). 
9. Tydzień Kina Hiszpańskiego: 13 zł (ulgowe, dla słuchaczy Instytutu Cervantesa) i 15 zł (normalne).
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090312/89c6ef6c/attachment-0001.html 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 87433 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090312/89c6ef6c/attachment-0005.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 55077 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090312/89c6ef6c/attachment-0006.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 80896 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090312/89c6ef6c/attachment-0007.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 30310 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090312/89c6ef6c/attachment-0008.jpe 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 25760 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20090312/89c6ef6c/attachment-0009.jpe 


Więcej informacji o liście dyskusyjnej KINO.LAB