[KINO.LAB] 5-10 wrzesnia: Temat Bialorus - Plac Zbawiciela - Witaj Szkolo!

Ulka Sniegowska snieg w csw.art.pl
Czw, 4 Wrz 2008, 16:52:30 MEST


TEMAT BIAŁORUŚ: Lekcja białoruskiego, reż. M. Dębiński
5 września, g. 20.00 oraz 6 września, g. 18.00 (i spotkanie z reżyserem)

PLAC ZBAWICIELA, reż. K. Krazue i J. Kos-Krauze
5 września, g. 18.00 oraz 6 września, g. 20.00

WITAJ SZKOŁO:
Pan od muzyki, reż. Christophe Barratier: 7 września, g. 18.00 oraz 8 i 9 września, godz. 19.00
Być i mieć, reż. Nicolas Philibert: 7  września, g. 20.00 

FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS: WITAJ SZKOŁO!
Pała ze sprawowania, reż. Jean Vigo, 9 września, g. 18.00
Czterysta batów, reż. Francois Truffaut, g. 19.00
  
TEMAT BIAŁORUŚ: Lekcja białoruskiego, reż. M. Dębiński
Na początku lat 90., kiedy runął mur berliński i rozpadł się Związek Radziecki, wśród wschodnioeuropejskich, które odzyskały niepodległość, znalazła się także Białoruś. W tym samym czasie, w 1991 roku, powstało Liceum Humanistyczne w Mińsku, które postawiło sobie za cel krzewienie języka białoruskiego (wobec dominującego języka rosyjskiego) i wychowanie przyszłej elity białoruskiej inteligencji.

PLAC ZBAWICIELA, reż. K. Krazue i J. Kos-Krauze
Film pary reżyserów Krzysztofa Krauze i Jolanta Kos - Krauze z 2006 roku jest obrazem poruszającym tematykę codzienną, zwyczajną, ludzką. Okoliczności, z którymi spotkali się bohaterowie tej historii mogłyby stać się udziałem każdego z nas. Podobno fabuła oparta została na autentycznych wydarzeniach. Tło dla większości wydarzeń stanowi, jakby na przekór lub ironię losu, Plac Zbawiciela, miejsce w Warszawie jakich mało - reprezentatywne, ładne, pełne światła. Początkowo widz nie przeczuwa ile cieni, mroku, żalu i wzajemnych rozczarowań może kryć się w tej niepozornej scenerii. 

WITAJ SZKOŁO: Pan od muzyki, reż. Christophe Barratier: 7 września, g. 18.00 oraz 8 i 9 września, godz. 19.00
Bezrobotny nauczyciel muzyki znajduje pracę w zakładzie poprawczym dla nieletnich jako wychowawca. Oszołomiony nieprzyjazną atmosferą a zwłaszcza nieudolnymi próbami zaprowadzenie żelaznej dyscypliny przez dyrektora postanawia zmienić życie wychowanków wprowadzając ich w czarodziejski świat muzyki... 

WITAJ SZKOŁO: Być i mieć, reż. Nicolas Philibert: 7  września, g. 20.00 
'Być i mieć' opowiada o roku z życia pewnej szkoły. Przez ten czas obserwujemy codzienne zmagania małych uczniów z matematyką, językiem francuskim a także z kolegami ze szkolnej ławy. Na oczach widza zawiązują się przyjaźnie, powstają pierwsze poważne problemy i drobne konflikty. Ważną postacią tego niezwykłego filmu pozostaje nauczyciel, pan Georges Lopez. 

FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS: WITAJ SZKOŁO! / Pała ze sprawowania, reż. Jean Vigo, 9 września, g. 18.00
Czterech uczniów z internatu, którzy są tam na bardzo surowych regułach, podejmuje bunt. W przeddzień szkolnej uroczystości przywiązują do łóżka nauczyciela, a na dachu wywieszają piracką flagę. Następnego dnia, podczas uroczystości szkolnej, spada deszcz książek szkolnych i butów.
Film zawiera elementy autobiograficzne, nieco surrealistyczne. Anarchistyczny film zostaje tuż po prapremierze zakazany ze względów politycznych i dopuszczony na ekrany kin dopiero w 1945 roku.

FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS: WITAJ SZKOŁO! / Czterysta batów, reż. Francois Truffaut, g. 19.00
Debiut fabularny Truffauta to jeden z najbardziej znanych filmów francuskiej Nowej Fali. Jest to też pierwszy z pięciu filmów, w których występuje ten sam dorastający bohater. Jest nim trzynastoletni Antoine Doinel, który mieszka na paryskim przedmieściu. Chłopiec, którym nie interesują się rodzice postanawia uciec i wyjechać nad morze. Ucieczka się jednak nie udaje i Antoine trafia do domu wychowawczego. Za ten film Francois Truffaut otrzymał nagrodę w Cannes i nominację do Oskara. 

Więcej informacji i pełny repertuar: www.kinolab.art.pl 

ZAPRASZAMY!
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20080904/0ecc78a0/attachment.html 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 109905 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20080904/0ecc78a0/attachment.jpe 


Więcej informacji o liście dyskusyjnej KINO.LAB