[KINO.LAB] Francois Truffaut - legenda francuskiej Nowej Fali, wtorek-czwartek, 8-10 lipca 2008

Ulka Sniegowska snieg w csw.art.pl
Pon, 7 Lip 2008, 16:48:42 MEST



LEGENDA FRANCUSKIEJ NOWEJ FALI: FRANCOIS TRUFFAUT 

8-10 lipca 2008, wtorek-czwartek 

François Truffaut
Był nieślubnym dzieckiem Janine de Monferrand. Do czasu kiedy matka Francois wyszła za mąż za Rolanda Truffaut, który dał mu swoje nazwisko, wychowywany był przez obcych ludzi. Kinem zainteresował się dzięki takim filmom jak "Obywatel Kane" i "Romans szulera". Swoją edukację zakończył w wieku czternastu lat, pracował jako tragarz, goniec i recepcjonista. 

W 1948 r. założył klub filmowy Le Cercle Cinemane, jednak z powodu nadużyć finansowych znalazł się w domu poprawczym. Pomógł mu wtedy André Bazin, którego był przez pewien czas sekretarzem. Następnie pracował jako dziennikarz, po czym zgłosił się do wojska, z którego jednak wkrótce uciekł. Zaczął publikować w "Cahiers du Cinéma", w którym ukazał się jego artykuł o "O pewnej tendencji kina francuskiego". Właśnie dzięki temu tekstowi stał się czołową postacią francuskiej krytyki filmowej. W tym czasie razem z Jacquesem Rivette'm nakręcił swój pierwszy, amatorski film "Wizyta", został także asystentem Roberto Rosselliniego. W 1957 r. zrealizował swój pierwszy, krótkometrażowy film "Prześladowcy" a rok później pełnometrażowy "Czterysta batów". Do największych osiągnięć Truffaut należało wydanie książki "Kino według Hitchcocka" opartej na rozmowach z amerykańskim mistrzem. 

"Czterysta batów" (Les quatre cents coups) / 8 LIPCA, godz. 18.00
Debiut fabularny Truffauta to jeden z najbardziej znanych filmów francuskiej Nowej Fali. Jest to też pierwszy z pięciu filmów, w których występuje ten sam dorastający bohater. Jest nim trzynastoletni Antoine Doinel, który mieszka na paryskim przedmieściu. Chłopiec, którym nie interesują się rodzice postanawia uciec i wyjechać nad morze. Ucieczka się jednak nie udaje i Antoine trafia do domu wychowawczego. Za ten film Francois Truffaut otrzymał nagrodę w Cannes i nominację do Oskara. 

"Jules i Jim" (Jules et Jim) / 8 LIPCA, godz. 20.00
Dwójka przyjaciół Jules i Jim, to pisarze o wspólnych zainteresowaniach. Pewnego dnia poznają Cathrine, w której obaj się zakochują. Kobieta wiąże się z Julesem, mimo iż czuje coś do Jima. W tym czasie wybucha I Wojna Światowa, która rozdziela trójkę bohaterów. Po wojnie Jules i Cathrine wyjeżdżają do Niemiec. Pewnego dnia odwiedza ich Jim, którego miłość do Cathrine nie wygasła. Kryzys w małżeństwie tym razem skłania kobietę w stronę Julesa. "Jules i Jim" uznano za najlepszy film europejski 1962 roku. 

"Dwie Angielki i kontynent" (Les Deux anglaises et le continent) / 9 LIPCA, godz. 20.30
Film powstał na podstawie powieści Henri-Pierre Roche'a. Jest początek XX wieku, młody Francuz poznaje Angielkę, Ann Brown. Ta zaprasza go do swojego domu, gdzie poznaje jej siostrę, Muriel, w której się zakochuje. Ta jednak odrzuca jego oświadczyny. Zrozpaczony wraca do Francji i po jakimś czasie wiąże się z Ann, która umiera na gruźlicę. Bohater po raz kolejny próbuje zdobyć Muriel. 

"Uciekająca miłość" (L'Amour en fuite) / 10 LIPCA, godz. 20.30
Jest to ostatni film, którego bohaterem jest Antoine Doinel. Bohater ma już ponad trzydzieści lat i w jego życiu następują kolejne zmiany. Antoine rozwodzi się z Christine i zakochuje w Sabin, sprzedawczyni płyt. W tym czasie pojawia się jego młodzieńcza miłość Colette, którą przez przypadek spotyka na stacji. Bohaterowie zaczynają wspominać dawne czasy, dzięki czemu możemy przypomnieć sobie wiele scen z poprzednich filmów. 

Więcej informacji: www.kinolab.art.pl 

ZAPRASZAMY!
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20080707/c7ac20e7/attachment.html 
-------------- następna część ---------
Załącznik, który nie był tekstem został usunięty...
Name: nie znany
Type: image/jpeg
Size: 4474 bytes
Desc: nie znany
Url : http://listy.icm.edu.pl/pipermail/kino.lab/attachments/20080707/c7ac20e7/attachment.jpe 


Więcej informacji o liście dyskusyjnej KINO.LAB